InneProdukcja i maszyny

Serwisowanie maszyn przemysłowych – jak i dlaczego to robić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Serwisowanie maszyn przemysłowych – jak i dlaczego to robić?

Artykuł sponsorowany

Maszyny przemysłowe to kosztowna inwestycja, dlatego, zamiast decydować się na nowy sprzęt w przypadku usterki aktualnego, lepiej go po prostu naprawić. Serwisowanie maszyn przemysłowych może być naprawdę skuteczne, jakie awarie można usunąć?

Diagnostyka wadliwych maszyn przemysłowych

Przed przystąpieniem od serwisowania, konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych konkretnej maszyny przemysłowej. Sprawdza się, między innymi wycieki oraz ślady wycieków wody czy też oleju. Ponadto kontroluje się uszkodzenie rurek HP, przewodów olejowych i rur pneumatycznych. Sprawdzane zostają także węże gumowe od dozowników ścierniwa. Pracownicy zwracają uwagę na stopień zużycia i uszkodzenia prowadnic, kanałów przewodów elektrycznych, rolek i łożysk czy śrub prowadzących. To jednak wciąż nie koniec, bo kontroli podlegają filtry, paski pompy, a nawet woda, na której wykonuje się testy na zanieczyszczenia oraz pH. Na koniec warto wspomnieć o tym, że specjaliści skontrolują poziom prowadnic oraz stołu czy też zmierzą ciśnienie na wylocie pompy.

Zakres prac serwisowych przy maszynach przemysłowych

Po diagnostyce przyjdzie czas na przeprowadzenie prac naprawczych, które zostaną wykonane przy użyciu nowoczesnych narzędzi i przede wszystkim oryginalnych, nowych części zamiennych. Tylko w ten sposób można skutecznie przeprowadzić cały proces, a sama maszyna przemysłowa będzie po serwisie pracować bez najmniejszych kłopotów. Warto tutaj dodać, że jeśli wybierzesz profesjonalny zakład naprawczy, między innymi serwis Waterjet, możesz liczyć na znacznie więcej niż weryfikację i naprawę problemu czy też wymianę zużytych i zepsutych części. Pracownicy oferują konsultację związana z daną maszyną, jej ogólnym stanem. Co więcej, proponują wsparcie już po wykonanej usłudze. Możesz więc w każdej chwili poprosić ich o pomoc, gdy konkretna maszyna przemysłowa zacznie pracować inaczej, mniej efektywnie, co wpłynie na samą produkcję.

Jak często wykonywać serwis maszyn przemysłowych?

Każda maszyna przemysłowa zużywa się w trakcie pracy. Warto jednak zaznaczyć, że do jej naprawy, a szczególnie diagnostyki ewentualnych usterek nie musi dojść tylko i wyłącznie wtedy, gdy urządzenie przestanie działać. Zalecamy regularny serwis maszyn przemysłowych w celu szacowania poziomu ewentualnego zużycia danych części oraz kontroli braku usterek. Wszystkim operatorom oraz serwisantom w zakładach pracy zalecamy wykonywać przeglądy powierzchowne najlepiej codziennie, a przynajmniej raz na rok, przeglądy techniczne. W przypadku maszyn przemysłowych nie ma określonych przepisów prawnych, co wcale nie oznacza, że firma nie powinna zadbać o poprawną, bezawaryjną pracę urządzeń w swoim zakładzie. Polecamy przygotowywać zawczasu harmonogramy i procedury związane z serwisowaniem maszyn przemysłowych. Dzięki zaplanowaniu wszelkich czynności nie ma ryzyka braku wykonania przeglądu i serwisu. Pamiętajmy, sprawne urządzenie przemysłowe to gwarancja bezpieczeństwa operatorów, pracowników i brak ewentualnych opóźnień spowodowanych serwisem dużej usterki.

Fot.: Dids/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*