Bezpieczeństwo

Czym jest i co obejmuje OC?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest i co obejmuje OC?

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w skrócie nazywane po prostu OC, to jedna z podstawowych form ubezpieczenia. Ponadto jest to jedyna polisa w Polsce, której wymaga od Ciebie prawo. Dowiedz się, czym dokładnie jest OC oraz co obejmuje tego typu ubezpieczenie.

OC to nic innego jak podstawowa forma ubezpieczenia samochodu. Dowiedz się, co dokładnie ono obejmuje oraz jakie odszkodowanie Ci przysługuje w ramach tego ubezpieczenia. 

Czym jest ubezpieczenie OC?

OC to nic innego jak ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Chroni ono Twój samochód w razie wypadku lub kolizji. Warto także podkreślić, że jest to jedyne w Polsce ubezpieczenie, którego wymaga od Ciebie prawo, a konkretniej art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Standardowo takie ubezpieczenie ważne jest 12 miesięcy, jednak jeśli nadal chcesz posiadać ubezpieczenie w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, to automatycznie się ono przedłuży.

Co obejmuje OC?

W przypadku polisy OC, ubezpieczyciel pokrywa wszystkie koszta związane ze szkodami wyrządzanymi wskutek wypadku lub kolizji drogowej spowodowanej z winy osób trzecich. Oznacza to, że w przypadku ewentualnej stłuczki, poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód od ubezpieczyciela, którego polisę posiadał sprawca, lub gwarancję naprawy szkody. Ponadto ubezpieczenie OC pokrywa także zdarzenia, do których doszło podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, w czasie załadunku i rozładunku, garażowania, zatrzymania i postoju. Ponadto ubezpieczenie to może także pokryć koszta takie jak lekarstwa, rehabilitacja i leczenie poszkodowanego. Może również wypłacić odszkodowanie za utracone dochody, zlikwidować szkody w pojeździe oraz zapewnić auto zastępcze, co z całą pewnością jest ogromną korzyścią i ułatwieniem dla ubezpieczonego.

Jeśli chcesz znaleźć ubezpieczenie OC idealne dla Ciebie, to koniecznie skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń https://wygodnie.pl/ubezpieczenie-oc.

Nowy samochód a OC

Zakup polisy ubezpieczeniowej OC jest niezwykle ważny podczas zakupu nowego auta – bez różnicy, czy jest ono z prosto z salonu, czy też używane. Ubezpieczenie należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Koniecznie o tym pamiętaj, ponieważ za brak OC możesz spodziewać się dotkliwych kar finansowych. 

Czy OC wystarcza?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, OC jest najbardziej podstawową formą ubezpieczenia samochodu. Czy jednak w zupełności wystarcza, aby w pełni zabezpieczyć swój pojazd? Niekoniecznie. OC chroni bowiem jedynie w przypadku, gdy Ty i Twój samochód jesteście ofiarą kolizji lub wypadku z winy osób trzecich. Jeśli więc zależy Ci na ochronie również w przypadku, gdy to Ty będziesz sprawcą oraz chcesz zabezpieczyć się przed sytuacjami losowymi, to warto OC rozszerzyć o ubezpieczenie Autocasco. Nie jest to oczywiście polisa obowiązkowa, ale ochroni Cię przed sytuacjami takimi jak uszkodzenie Twojego samochodu przez wandala, spadające drzewem, grad, zderzenie ze zwierzęciem na drodze, kolizja z przedmiotem znajdującym się na zewnątrz pojazdu, a nawet kradzież Twojego samochodu lub jego wyposażenia.

Zdj. główne: frank mckenna/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*