InneProdukcja i maszyny

Czym jest hydraulika siłowa i gdzie jest używana?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest hydraulika siłowa i gdzie jest używana?

Artykuł sponsorowany

Wraz ze wzrostem popularności świata automatyzacji, coraz więcej branż wykorzystuje moc hydrauliczną w celu usprawnienia produktywności w swoich przedsięwzięciach. Systemy zasilania płynem są szeroko stosowane i idealne, gdy potrzeba dużej siły lub momentu obrotowego, na przykład kruszenie lub prasowanie materiałów, kopanie, podnoszenie i przenoszenie dużych ilości ziemi. Chociaż nie jest tak popularna, jak energia elektromechaniczna, energia płynów ma wiele niewątpliwych zalet, które sprawiają, że jest znakomita dla wielu gałęzi przemysłu.

Siła prądu a siła cieczy

W przypadku branż, które nie zrobiły kroku w kierunku unowocześnienia swoich procesów produkcji w zakresie hydrauliki, trzeba podkreślić kilka zalet wdrożenia mocy hydraulicznej w celu zautomatyzowania i przyspieszenia całej operacji. Zamiast wykorzystywać energię elektryczną jako źródło zasilania, firmy zwracają się w stronę hydrauliki, aby uzyskać bezpieczniejsze źródło energii. Pomimo tego, że jest używana na całym świecie, elektryczność może być niezwykle niebezpieczna, szczególnie w określonych środowiskach lub warunkach. W obszarach niebezpiecznych, takich jak te, które mają do czynienia z łatwopalnymi oparami lub cieczami, wystarczy jedna iskra, aby podpalić całą fabrykę. Hydraulika zmniejsza ryzyko powstawania iskier prowadzących do pożarów, ponieważ jedynym elementem wytwarzającym energię są płyny pod ciśnieniem.

Wydajność

Systemy hydrauliczne są również znacznie wydajniejszym przekaźnikiem mocy. Użycie prostych dźwigni i przycisków ułatwia uruchamianie, zatrzymywanie, przyspieszanie i zwalnianie mocy hydraulicznej, pozwalając na większą kontrolę. Wykorzystując wyłącznie napęd hydrauliczny, układy te są pozbawione nadmiernych kół zębatych, kół pasowych lub dźwigni, które mają silniki elektryczne. Chociaż silniki hydrauliczne nie mają tych elementów, nie oznacza to, że nie są w stanie poradzić sobie z obciążeniem, które może wytrzymać silnik elektryczny. W rzeczywistości są prawie identyczne.

Silniki hydrauliczne są również znacznie mniejsze niż silniki elektryczne. Przy wysokim stosunku mocy do masy silnika hydraulicznego prawdopodobnie można by trzymać w dłoni silnik hydrauliczny o mocy 5 KM, ale silnik elektryczny o mocy 5 KM może ważyć 18 kilogramów lub więcej.

Oszczędność energii

Układy hydrauliczne wyrównują zapotrzebowanie na energię dzięki akumulatorom. Te proste urządzenia magazynują energię w postaci płynu pod ciśnieniem i w razie potrzeby uwalniają ją z dowolną prędkością. Oznacza to, że moc hydrauliczna oszczędza również energię, gdy maszyny muszą poruszać się powoli. Większość silników elektrycznych ma problemy z wydajną pracą przy niższych prędkościach. Mogą być nieefektywne w redukcji.

W przeważającej części układy hydrauliczne są prostymi, bezpiecznymi i wydajnymi źródłami zasilania, ponieważ wykorzystują mniej ruchomych części z mniej niebezpiecznymi elementami w porównaniu z układami elektrycznymi. Agregaty hydrauliczne mogą być również budowane na zamówienie, co czyni je wszechstronnymi do użytku w wielu gałęziach przemysłu. Skontaktuj się z ekspertami od hydrauliki, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Twoja firma może skorzystać z mocy hydraulicznej i niestandardowego hydraulicznego układu zasilania. Jeśli już masz takowe, warto wiedzieć, jak przebiega regeneracja siłowników hydraulicznych itp.

Pompy hydrauliczne są nadal szeroko stosowane w środowiskach przemysłowych. Wtryskarki, prasy (ścinanie, tłoczenie lub gięcie itp.), przenoszenie materiałów, podnośniki, przenośniki, miksery, wózki widłowe, podnośniki paletowe, odlewnie, huty, krajarki itp.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*