Rolnictwo

Rolnictwo 4.0 – udogodnienia dla gospodarstwa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rolnictwo 4.0 – udogodnienia dla gospodarstwa

Rolnictwo, jak każda dziedzina gospodarki, przechodzi zmiany. Na spotkaniach dla rolników niejednokrotnie są poruszane zagadnienie dotyczące rolnictwa 4.0. Co kryje się pod tym pojęciem?

Czwarta rewolucja rolnictwa określana jest również jako cyfrowa przemiana polskiej wsi. Ma to związek m.in. z coraz większą liczbą urządzeń elektronicznych, które wspomagają pracę na roli. Jakie zalety niesie ze sobą nowoczesna technologia? W których dziedzinach rolnictwa jest najbardziej przydatna i jakie zmiany czekają nas w przyszłości?

Inteligentne rozwiązania w rolnictwie

W czwartej rewolucji rolnictwa najcenniejsza jest informacja, a tak naprawdę setki, a nawet tysiące parametrów, na podstawie których planuje się najskuteczniejszą strategię działania. Im więcej informacji, tym bardziej precyzyjne działania można podjąć. W rolnictwie 4.0 precyzja to słowo klucz, od którego wszystko się zaczyna. Smartfon, tablet i komputer to narzędzia pracy nowoczesnego rolnika. Zaawansowane oprogramowania w czasie rzeczywistym analizują ogromną liczbę danych i sugerują najlepsze rozwiązania, mając na uwadze wiele czynników zmiennych. Do czego można je wykorzystać?

  • Każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje m.in. wody. Jej brak może powodować nie tylko mniejsze plony, ale nawet ich całkowity brak. Precyzyjne nawadnianie pozwala z jednej strony dostarczyć wszystkim roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują. Z drugiej zaś gwarantuje oszczędności i rozsądne gospodarowanie tą cenną substancją. Nie każdy wie, że około 65% pozyskiwanej wody na całym świecie jest wykorzystywana właśnie w rolnictwie. Niestety jej duża część jest marnotrawiona. Dzięki rozwiązaniom 4.0 ta sytuacja stopniowo ulega poprawie.
  • Precyzyjne monitorowanie pogody to kolejna istotna kwestia, która pomoże rolnikom m.in. w ograniczaniu strat. Zmiany klimatu sprawiają, że pogoda jest coraz mniej przewidywalna. Długotrwałe susze przeplatają się z intensywnymi opadami deszczu. Pogoda to niezwykle istotny czynnik w rolnictwie. Nowoczesne systemy monitorowania umożliwiają precyzyjne zaplanowanie prac w gospodarstwie rolnym. Ich brak może mieć katastrofalne skutki zarówno dla dużych, jak i niewielkich gospodarstw.

Im więcej wiemy, tym możemy lepiej zaplanować działania. To z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na wydajność naszej pracy i jej efekty.

Wykorzystywanie dronów w rolnictwie

Bezzałogowe statki powietrzne na dobre zadomowiły się praktycznie we wszystkich służbach mundurowych. Obecnie coraz częściej są wykorzystywane również w rolnictwie. Drony przemysłowe są wyposażone w inteligentne systemy sterowania, a także w pojemną baterię, dzięki której mogą latać nawet przez kilkadziesiąt minut. Do jakich celów mogą być wykorzystywane?

  • W przypadku dużych gospodarstw rolnych niezwykle istotne okazuje się mapowanie terenu. Takie działania prewencyjne pozwalają na przedwczesne wykrywanie problemów. Im szybciej sobie z nimi poradzimy, tym mniejsze straty wygenerują.
  • Kolejną kwestią jest precyzyjny oprysk. W wielu gospodarstw rolnych wykorzystuje się różne środki ochrony roślin. Drony używane w rolnictwie są wyposażone w zbiornik na preparaty, dzięki któremu mogą przeprowadzić niezwykle precyzyjny oprysk. Takie działania punktowe sprawiają, że plony są znacznie większe.

Bezzałogowe statki powietrzne dostarczają wielu cennych informacji, dzięki którym gospodarstwo rolne może wejść na nowy poziom zarządzania. Choć na razie możemy je spotkać w niewielkiej części gospodarstw, to w niedalekiej przyszłości z pewnością będą bardziej popularne.

Inteligentne programy do zarządzania

Zaawansowane oprogramowanie zbiera dane z wielu czujników i analizuje jakość gleby, jej wilgotność, pogodę, ilość stosowanych środków ochrony roślin i wiele innych. Na tej podstawie można oszacować m.in. opłacalność upraw. Program może również analizować wszystkie poniesione wydatki, dzięki czemu jest świetnym narzędziem do optymalizowania kosztów związanych z uprawą. Lepsze zarządzanie kapitałem sprawia, że zaplanowane inwestycje można wdrożyć szybciej i wcześniej czerpać z nich korzyści.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*