MotoryzacjaProdukcja i maszyny

Kiedy najczęściej dochodzi do przerw w ubezpieczeniu OC?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy najczęściej dochodzi do przerw w ubezpieczeniu OC?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Istnieją różne powody, dla których ubezpieczenie OC danego samochodu może chwilowo nie obowiązywać. Dlaczego nie warto dopuszczać do takich sytuacji? Jak im zapobiegać? Czy możliwe jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC z datą wsteczną? Podpowiadamy.

Najczęstsze przypadki przerw w OC

Ubezpieczenie OC w zdecydowanej większości przypadków przedłuża się automatycznie. Taki zabieg ma na celu ochronę kierowców przed przerwami w OC. Istnieją jednak sytuacje, w których się tak nie dzieje. Warto wiedzieć, o jakich sytuacjach mowa, tak aby w przyszłości łatwiej unikać problemów związanych z brakiem ubezpieczenia.

  • Otrzymanie pojazdu w spadku lub jako darowiznę – automatyczne przedłużenie OC nie działa w sytuacji.
  • Kupno pojazdu używanego – po zakupie auta używanego można korzystać z dawnego ubezpieczenia OC. W terminie, w którym się ono kończy, nie przedłuży się jednak automatycznie – o ponowny zakup polisy ubezpieczeniowej należy zadbać samemu.
  • Ubezpieczenie krótkoterminowe – kupując ubezpieczenie na 30 dni bądź na 3 miesiące należy bezwzględnie pamiętać, że nie ulegnie ono automatycznemu przedłużeniu.
  • Niedopłata w ratach za ubezpieczenie – jeśli za swoje ubezpieczenie OC płacisz w formie rat i zapomniałeś o opłaceniu co najmniej jednej z nich, Twoje ubezpieczenie nie zostanie automatycznie odnowione.

Dlaczego warto zadbać o to, by ubezpieczenie OC było nieprzerwanie ważne?

To, czy Twoje ubezpieczenie OC jest ważne, sprawdzać mogą różnorodne instytucje państwowe, takie jak służby mundurowe w formie Policji, Inspekcji Transportu Drogowego czy Straży Granicznej. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stale nakłada wysokie kary pieniężne na osoby, których ubezpieczenie OC nie jest ważne, ponieważ jego brak stwarza duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Jeśli w trakcie Twojej przerwy OC spowodujesz wypadek, wszelkie uszczerbki na mieniu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, a sumy te mogą być naprawdę horrendalne.

Czy wystawienie umowy ubezpieczenia OC z datą wsteczną jest możliwe?

Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy to możliwe? Niestety, nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia OC z datą wsteczną. Taka opcja prawdopodobnie spowodowałaby, że wielu nieuczciwych kierowców wykupywałoby ubezpieczenie tego rodzaju już po spowodowaniu kolizji. Sprawiłoby to, że firmy ubezpieczeniowe mogłyby tracić na tym ogromne sumy pieniędzy. Ubezpieczenie OC można kupić za to z datą przyszłą.

Znajdź najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia

Jak znaleźć najbardziej opłacalną polisę ubezpieczeniową? Wiele osób korzysta z takich narzędzi, jak kalkulator ubezpieczenia OC, gdzie znaleźć mogą porównane ze sobą oferty ubezpieczeń rozmaitych firm. Portal rankomat.pl również oferuje tego rodzaju rozwiązanie, a ponadto zawarte są w nim liczne poradniki dla osób, które interesują się polisami ubezpieczeniowymi. Ubezpieczenia mogą kosztować spore sumy pieniędzy – warto rozejrzeć się za tym, które nie nadszarpnie zbytnio naszego budżetu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*