Rolnictwo, jak każda dziedzina gospodarki, przechodzi zmiany. Na spotkaniach dla rolników niejednokrotnie są poruszane zagadnienie dotyczące rolnictwa 4.0. Co kryje się pod tym pojęciem?
Czwarta rewolucja rolnictwa określana jest również jako cyfrowa przemiana polskiej wsi. Ma to związek m.in. z coraz większą liczbą urządzeń elektronicznych, które wspomagają pracę na roli. Jakie zalety niesie ze sobą nowoczesna technologia? W których dziedzinach rolnictwa jest najbardziej przydatna i jakie zmiany czekają nas w przyszłości?
W czwartej rewolucji rolnictwa najcenniejsza jest informacja, a tak naprawdę setki, a nawet tysiące parametrów, na podstawie których planuje się najskuteczniejszą strategię działania. Im więcej informacji, tym bardziej precyzyjne działania można podjąć. W rolnictwie 4.0 precyzja to słowo klucz, od którego wszystko się zaczyna. Smartfon, tablet i komputer to narzędzia pracy nowoczesnego rolnika. Zaawansowane oprogramowania w czasie rzeczywistym analizują ogromną liczbę danych i sugerują najlepsze rozwiązania, mając na uwadze wiele czynników zmiennych. Do czego można je wykorzystać?
Im więcej wiemy, tym możemy lepiej zaplanować działania. To z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na wydajność naszej pracy i jej efekty.
Bezzałogowe statki powietrzne na dobre zadomowiły się praktycznie we wszystkich służbach mundurowych. Obecnie coraz częściej są wykorzystywane również w rolnictwie. Drony przemysłowe są wyposażone w inteligentne systemy sterowania, a także w pojemną baterię, dzięki której mogą latać nawet przez kilkadziesiąt minut. Do jakich celów mogą być wykorzystywane?
Bezzałogowe statki powietrzne dostarczają wielu cennych informacji, dzięki którym gospodarstwo rolne może wejść na nowy poziom zarządzania. Choć na razie możemy je spotkać w niewielkiej części gospodarstw, to w niedalekiej przyszłości z pewnością będą bardziej popularne.
Zaawansowane oprogramowanie zbiera dane z wielu czujników i analizuje jakość gleby, jej wilgotność, pogodę, ilość stosowanych środków ochrony roślin i wiele innych. Na tej podstawie można oszacować m.in. opłacalność upraw. Program może również analizować wszystkie poniesione wydatki, dzięki czemu jest świetnym narzędziem do optymalizowania kosztów związanych z uprawą. Lepsze zarządzanie kapitałem sprawia, że zaplanowane inwestycje można wdrożyć szybciej i wcześniej czerpać z nich korzyści.
Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik