Rolnictwo

Jak wybrać odpowiedni pług?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać odpowiedni pług?

Pług to jeden z ważniejszych sprzętów, które niezbędne są do uprawy ziemi. Jak wybrać model, który najlepiej dopasuje się do naszych oczekiwań? Czym, oprócz ceny, kierować się podczas poszukiwań takiego sprzętu? Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Dlaczego warto dobrze wybrać pług dla gospodarstwa? 

Przede wszystkim odpowiedni i przemyślany wybór pługa to inwestycja w ergonomikę pracy w gospodarstwie. Jeżeli sprzęt zakupimy w przemyślany sposób, to orka pójdzie sprawnie i więcej czasu pozostanie na inne działania. 

Na co powinno się zwracać uwagę? 

Najbardziej ogólne spojrzenie na kwestię zakupu pługa dla gospodarstwa wymaga zaakcentowania głównych czynników, które wpływają na zakup konkretnego modelu. Od czego zależy to, czy dany model będzie dobrym nabytkiem dla gospodarstwa? Ważne są przede wszystkim:

  • cena,
  • areał ziemi,
  • posiadany ciągnik (jego moc),
  • klasa i struktura ziemi.

Moc ciągnika

Co stanie się wtedy, gdy niewłaściwie dobierzemy pług do naszych potrzeb? Przykładem może być moc ciągnika. W sytuacji, gdy pług będzie zbyt duży, dramatycznie wzrośnie wydatek na paliwo. Jednocześnie czas pracy się wydłuży, jej jakość będzie zaś pozostawiała wiele do życzenia. Nie ma się co oszukiwać – oszczędność paliwa w gospodarstwie jest istotna z powodu bilansu ekonomicznego.

Struktura gruntów, które przyjdzie orać 

Struktura posiadanej ziemi będzie wpływać na to, czy wybierzemy pług o stałej szerokości orki, czy też nieco więcej zainwestujemy w urządzenie o możliwości modyfikowania szerokości orki. Także liczba skib powinna być dopasowana do wielkości pola i rodzaju obrabianego podłoża.

Sposób sterowania pługiem i jego obsługa

W dzisiejszych czasach poszczególne rodzaje pługów bardzo się od siebie różnią. Mamy do czynienia zarówno z prostymi konstrukcjami, jak i sprzętem wyposażonym np. w zaawansowane systemy hydrauliczne i w dużej mierze poddane automatyzacji. 

Jaki pług wybrać: obrotowy czy zagonowy?

Czym różni się pług obrotowy od zagonowego? Chociaż idea stosowania obu narzędzi jest taka sama, to sposób działania jest różny w zależności od rodzaju. Trzeba przy tym podkreślić, że są to dwie najczęściej stosowane odmiany pługa wykorzystywane w rolnictwie. 

Pług zagonowy. Czym się charakteryzuje?

Podstawowym narzędziem do wykonywania orki jest właśnie pług zagonowy. Charakteryzują go mniejsze rozmiar i ciężar niż w przypadku pługa obrotowego. Jednym z jego niezaprzeczalnych walorów jest to, że można go nabyć już za kilka tysięcy złotych – często jest więc użytkowany w niewielkich gospodarstwach, gdzie produkcja rolna jest tylko dodatkowym źródłem dochodu. Dodatkowo nie potrzeba ciągnika o dużej mocy, żeby operować takim sprzętem.

Jakie są jego wady? Orka nim jest niezbyt ekonomiczna. Przyczynia się do tego fakt, że nie można nim orać w dwie strony. Przekłada się to na stratę cennego czasu. 

Pług obrotowy. Jakie posiada walory? 

Alternatywą dla prostego pługa zagonowego jest pług obrotowy. W jego przypadku oczywiście koszt zakupu sprzętu jest znacznie wyższy (kosztuje od ok. 40 tys. zł), dodatkowo potrzeba ciągnika o wyższej mocy, aby bezproblemowo ciągnął taki sprzęt.

Co możemy otrzymać w zamian? Dwukierunkowe obroty pozwalają na szybsze wykonanie orki. Także brak pozostawionych bruzd przyczynia się do zebrania wyższego plonu. 

Dodatkowe wyposażenie

Zwłaszcza pługi obrotowe są współcześnie dodatkowo wyposażone w systemy, które przedłużają żywotność sprzętu. Chodzi chociażby o dodatkowe zabezpieczenia przed kamieniami, które mogą go uszkodzić. 

Jaki sprzęt wybrać?

W gruncie rzeczy trzeba dobierać pług do wielkości gospodarstwa. To prawda, że pług obrotowy jest bardziej ekonomiczny, pozwala zaoszczędzić czas i osiągnąć wyższy plon, ale zwyczajnie nie zawsze da się go ekonomicznie zastosować. W niewielkich gospodarstwach swoje zadanie z powodzeniem będą spełniały tradycyjne pługi zagonowe.

Zdjęcie główne: Kelly Lacy/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*