Oprogramowanie i IT

Program kadrowo-płacowy. Jaki wybrać dla swojej firmy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Program kadrowo-płacowy. Jaki wybrać dla swojej firmy?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych wiąże się z nieustannym śledzeniem przepisów i zmian, jakie w nich zachodzą. Do tego trzeba monitorować kwestie związane z ZUS, robić rozliczenia płacowe i kadrowe. A to tylko wierzchołek góry, kiedy spojrzymy na obowiązki, jakie wiążą się z pracą w dziale HR. Na szczęście mamy do dyspozycji specjalistyczne programy, które znacząco naszą pracę ułatwią. Jakie narzędzie wybrać?

Nowoczesne rozwiązania informatyczne stanowią ogromne wsparcie dla działu HR. Umożliwiają zachowanie porządku w dokumentacji, filtrowanie, wyszukiwanie i udostępnianie. Stawiając na dobre oprogramowanie, można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Automatyzacja procesów pozwala na eliminację błędów ludzkich, a takie pomyłki często narażają firmę na poważne konsekwencje.

Wybieramy program kadrowo-płacowy

O programie kadrowo-płacowym warto pomyśleć również w małej firmie zatrudniającej tylko kilku pracowników. Nawet wtedy dokumentów i operacji, jakie trzeba przeprowadzać systematycznie, jest sporo. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą funkcjami, dlatego przed podjęciem decyzji musimy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jest jednocześnie szereg funkcjonalności, jakie oprogramowanie tego rodzaju posiadać musi.

Wśród podstawowych funkcji wymienić możemy proste generowanie umów, szybkie rozliczanie wynagrodzeń z uwzględnieniem urlopu i zwolnienia lekarskiego. Do tego ważne jest sprawne rozliczanie deklaracji PIT i ZUS. Dobrze, by oprogramowanie wspierało proces rekrutacyjny i ułatwiało zarządzanie zasobami ludzkimi. Firmy bardzo pozytywnie oceniają rozwiązania uwzględniające obecność pulpitu pracowniczego. Pozwala to na samodzielne składanie wniosków, czy przeglądanie swojej dokumentacji. To duża wygoda i oszczędność pracy. Ponieważ teraz ceni się elastyczność i możliwość pracy hybrydowej i zdalnej, najlepiej skupiać się na programach pozwalających na pracę online. Do tego istotny jest wygodny interfejs i intuicyjna obsługa. Ma to ogromne znaczenie dla wygody pracy. Oprogramowaniem posiadającym wymienione funkcje jest enova365. Więcej na jego temat można znaleźć na stronie https://www.enova.pl/rozwiazania/kadry-place/.

A może system ERP?

HR to tylko jeden z działów firmy. Możemy oczywiście zainwestować w oprogramowanie, które będzie wspierać tylko ten konkretny obszar. Jednak są rozwiązania wspierające zarządzanie w każdej komórce firmy. Sprawdzą się w tym systemy ERP. To specjalistyczne narzędzie służące do kontroli i zarządzania całą organizacją. Składa się z modułów, a wszystkie przechowywane i przetwarzane dane trafiają do zintegrowanej bazy danych. Dzięki temu wymiana informacji między przedstawicielami poszczególnych komórek jest szybsza. Wiele czynności jest zautomatyzowanych, co sprzyja optymalizacji. Wspomniana propozycja od enova jest właśnie takim systemem ERP. Ze względu na możliwość konfiguracji i dopasowania do indywidualnych potrzeb firmy, znajdzie swoje zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie.

Fot.: Burst/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*