TechnologiaUrządzenia i narzędzia

Wybór spawarki – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wybór spawarki – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o spawarkach?

Wybór odpowiedniego urządzenia spawalniczego bywa dość uciążliwy, głównie z uwagi na liczbę dostępnych wariantów oraz sposób ich zastosowania. Z tego względu wiele osób, nawet mimo wieloletniego doświadczenia w tej branży, ma ogromny problem z przyswojeniem sobie wiedzy na temat ich zalet, lecz także pewnych wad. Dobrze dobrana spawarka ma podstawowy wpływ na możliwość wykonania konkretnej pracy, dlatego tak istotne jest, aby zdecydować się na ten odpowiedni. Oczywiście mając na względzie wszystkie parametry techniczne.

Najpopularniejsze rodzaje spawarek

Na rynku znajdziemy obecnie trzy rodzaje. Każda spawarka zapewnia zupełnie inny sposób realizacji pracy, przez co wybór odpowiedniej ma kluczowe znaczenie. 

  • Spawarki typu MMA – bardzo popularne urządzenia, przeznaczone do spawania metodą łukową, za pomocą specjalnej elektrody otulonej. W skład tych spawarek wchodzą modele transformatorowe, proste i stosunkowo bezawaryjne, oraz inwertorowe, które cechują się wysoką wszechstronnością, lecz także niskim poborem prądu.
  • Spawarki MIG-MAG – to spawarki przeznaczone do spawania metodą MIG/MAG w osłonie gazu. Są wysoce wydajne, niezwykle proste w obsłudze i można za ich pomocą spawać w wielu różnych pozycjach, a nawet w miejscach trudnodostępnych.
  • Spawarka typu TIG – urządzenie służące do spawania metodą TIG, polegającą na zastosowaniu elektrody nietopliwej. Są kosztowne, lecz w zamian zapewniają możliwość spawania aluminium oraz różnych stali wysokostopowych.

Jak zatem widać, rodzajów spawarek jest całe mnóstwo, podobnie jak sposobów ich użytkowania. Warto dokładnie prześwietlić każdy wariant, aby ta wybrana okazała się odpowiednia do konkretnego rodzaju jej zastosowania. 

Jaką spawarkę warto kupić?

Wybór odpowiedniej spawarki to nie lada wyzwanie. Jednocześnie to dopiero początek drogi – tak naprawdę równie istotne są także szczegółowe parametry użytkowe, które mają wpływ na ich efektywność i wydajność. Należy do nich:

  • sprawność urządzenia,
  • możliwość jego przenoszenia,
  • rodzaj zasilania,
  • amperaż w trakcie pracy,
  • rodzaj elektrody oraz jej średnica.

Każdy powyższy parametr ma wpływ na wybór odpowiedniego modelu. Sprawność jest przedstawiana w celu oceny przez kupującego czasu ciągłej pracy urządzenia. Dla przykładu wartość 50% oznacza, że konkretna spawarka może być używana nieprzerwanie przez np. 5 minut, po czym kolejne 5 minut musi  odpocząć” w celu schłodzenia jej wewnętrznych elementów. Więcej informacji na temat spawarek znajdziesz tutaj. Gdzie kupować spawarki?

Spawarka to urządzenie przeznaczone do trudnej, wymagającej pracy, która nie zawsze przebiega w sposób zgodny z oczekiwaniami spawacza. Warto przede wszystkim decydować się na model oryginalny, o sprawdzonym pochodzeniu i odpowiedniej jakości. Szczególnie istotny jest dostawca lub dystrybutor. Stawiaj wyłącznie na firmy znane i lubiane, które stanowią odpowiedź na rosnące oczekiwania współczesnych klientów detalicznych i profesjonalnych.

Fot.: Dan Schiumarini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*