Przemysł 4.0

Optymalizacja pracy w zakładzie produkcyjnym – czego nie można przeoczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Optymalizacja pracy w zakładzie produkcyjnym – czego nie można przeoczyć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakłady produkcyjne mierzą się obecnie nie tylko z wyzwaniem ciągłego udoskonalania swoich produktów, ale również z wysoką konkurencyjność innych firm działających w tej samej branży. Najlepsze podejście, jakie można w związku z tym zastosować, to ciągła gotowość na zmiany. Będą one odpowiedzią na rosnące wymagania i oczekiwania klientów co do produktów. W jaki sposób do tego dążyć? Przede wszystkim poprzez nieustanną optymalizację pracy i procesów zachodzących w konkretnym zakładzie. W ten sposób firmy mogą efektywnie zarządzać swoimi zasobami oraz wprowadzać skuteczne metody z zakresu zarządzania produkcją. Jakich aspektów nie można przeoczyć, jeśli dąży się do optymalizacji w zakładzie produkcyjnym? Co oznacza Lean Manufacturing? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane ze zwiększaniem efektywności przedsiębiorstwa znajdziesz w dzisiejszym artykule!

Kiedy należy przeprowadzić optymalizację procesów w zakładzie produkcyjnym?

Na optymalizację procesów w zakładzie produkcyjnym składają się wszystkie działania mające na celu poprawę efektywności oraz wydajności produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jej utrzymania. W jakim momencie warto się na nią zdecydować? Przede wszystkim wtedy, gdy koszty związanie z wytwarzaniem danego produktu zaczynają być wyższe, niż dochody uzyskiwane z jego sprzedaży. To jednak niejedyny argument za przeprowadzeniem audytu procesów produkcyjnych. Kiedy jeszcze powinno się go wykonać?

  • W sytuacji, gdy chcesz podnieść konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa;
  • gdy masz wątpliwości, czy w Twojej firmie wykorzystywane są wszystkie dostępne zasoby;
  • kiedy chcesz ograniczyć ilość tworzonych produktów wadliwych oraz nienadających się do sprzedaży;
  • gdy etap produkcyjny zajmuje zbyt dużo czasu;
  • w sytuacjach mało wydajnej lub niewystarczającej komunikacji pomiędzy członkami poszczególnych zespołów;
  • gdy tworzone produkty muszą spełniać określone normy oraz standardy narzucone przez przepisy wynikające z prawa.

Zaawansowany audyt procesów w zakładzie produkcyjnym wymaga od przedsiębiorcy zebrania wielu istotnych danych, które następnie należy uważnie przeanalizować. Na rynku działa dużo firm specjalizujących się w tego typu operacjach. Konsultacja z zewnętrzną organizacją daje również gwarancję obiektywności i poprawności wszystkich etapów podczas przeprowadzania audytu.

Co oznacza Lean Manufacturing?

Lean Manufacturing to jeden z najczęściej zalecanych do wdrożenia narzędzi w celu uzyskania wymiernych wyników firmy oraz wprowadzenia kultury sprzyjającej rozwojowi i efektywnej komunikacji między pracownikami. W związku z szerokim spektrum obszarów, o które zahacza ta metoda, można ją określić mianem filozofii. W celu wprowadzenia Lean Manufacturing nie wystarczy bowiem wysłać pracowników na pojedyncze szkolenie. To zmiana sposobu myślenia każdej osoby zatrudnionej w zakładzie. Głównym założeniem jest maksymalizacja wartości dostarczanej klientowi, przy jednoczesnym eliminowaniu marnotrawstwa.

W Polsce to stosunkowo nowa metoda zarządzania produkcją, jednak pierwszy raz została ona wprowadzona w 1940 r. przez zakład Toyoty zlokalizowany w Japonii. Wtedy oczywiście nie była ona tak nazywana, jednak z sukcesem wypracowano podwaliny całej filozofii. Po dowiedzeniu się co oznacza Lean Manufacturing, można przejść do dokładniejszych aspektów, których dotyczy.

Na te aspekty zwróć uwagę podczas optymalizacji pracy!

Sytuacja każdego zakładu produkcyjnego jest inna i zupełnie odmienne mogą być źródła problemów wpływających na efektywność zachodzących procesów. Jednak podczas optymalizacji pracy oraz kosztów, należy przestrzegać kilku istotnych i uniwersalnych etapów.

Pierwszym krokiem jest odpowiednia identyfikacja procesów produkcyjnych. Niezbędne będzie stworzenie szczegółowej listy wszystkich czynności wykonywanych przez pracowników zaangażowanych w produkcję. Następnie można przejść do wizualizacji i analizy spisanych procesów. To niezwykle ważny etap, podczas którego istotne jest zbieranie uwag od wszystkich pracowników – tylko wtedy uzyska się całościowy obraz na to, co dzieje się w zakładzie. Po analizie wyników należy rozpocząć wskazywanie adekwatnych rozwiązań optymalizacyjnych. Kluczowe będzie dobranie pasujących narzędzi oraz metod dopasowanych do indywidualnych potrzeb firmy. Przedostatnim etapem jest wdrożenie wybranych rozwiązań w całej organizacji. Na sam koniec nie należy pomijać ciągłego monitorowania i weryfikacji skuteczności zastosowanych metod.

Fot.: materiał zewnętrzny Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*