TechnologiaUsługi

Outsourcing BHP – zalety rozwiązania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Outsourcing BHP – zalety rozwiązania

Artykuł sponsorowany

Prawo wymaga, aby każdy pracodawca dbał o bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych, niezależnie od rodzaju umowy. Odpowiednie przygotowanie i wyposażenie stanowisk pracy, zapewnienie środków ochrony osobistej czy przeprowadzenie szkoleń BHP to właśnie sposoby na to, by zadbać o swoich pracowników. W natłoku obowiązków trudno jest jednak znaleźć osobę, która mogłaby przeprowadzać szkolenia BHP dla nowych osób w firmie. Zatrudnienie nowych pracowników tylko do tego celu generuje z kolei dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji pomoże Ci outsourcing BHP.   

Czym jest outsourcing BHP?  

Outsourcing BHP polega na podjęciu przez firmę współpracy z zewnętrznymi podmiotami świadczącymi usługi bezpośrednio związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. W praktyce oznacza to rezygnację w swoim przedsiębiorstwa jednego lub kilku pracowników lub kilku, którzy mieliby za zadanie zajmowanie się kwestiami związanymi z BHP i zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej. Do usług z zakresu outsourcingu BHP zalicza się między innymi przeprowadzanie zarówno wstępnych, jak i okresowych szkoleń BHP oraz generalną dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy w przedsiębiorstwie. Firma zewnętrzna może na przykład zająć się zapewnieniem pracownikom odpowiednich środków bezpieczeństwa. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://bhp.impel.pl.  

Jakie zadania można zlecić przy outsourcingu BHP?  

Zakres zadań i obowiązków, jakich ma podejmować się zewnętrzna firma w ramach outsourcingu BHP, zazwyczaj regulowany jest w umowie, podpisywanej przed rozpoczęciem współpracy. Do puli zleceń, jakie mogą znaleźć się w umowie należą najczęściej: 

  • prowadzenie szkoleń wewnętrznych, 
  • analiza i ocena ryzyka zawodowego, 
  • wstępne i okresowe szkolenia BHP,
  • prowadzenie innych szkoleń, np. z pierwszej pomocy czy ochrony przeciwpożarowej, 
  • zlecanie badań i pomiarów czynników pracy, 
  • reprezentowanie firmy przed organami kontrolnymi takimi jak Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna, 
  • pomoc w realizacji nakazów i decyzji inspektorów i organów kontroli, 
  • analiza przyczyn wypadków przy pracy i reprezentowanie firmy w postępowaniach powypadkowych, 
  • doradztwo BHP. 

Dlaczego outsourcing BHP jest dobrym rozwiązaniem?  

Z postawienia na outsourcing BHP płynie wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Jedną z najważniejszych zalet outsourcingu BHP jest obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Stworzenie nowego stanowiska pracy dla specjalisty od bezpieczeństwa i higieny pracy, który na stałe byłby zatrudniony w firmie, jest kosztownym przedsięwzięciem, zwłaszcza w niewielkich lub początkujących firmach. Zlecenie wykonywania tych obowiązków firmie zewnętrznej jest o wiele lepszym i bardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem. Szukając firmy, z którą chcesz podjąć współpracę w ramach outsourcingu BHP, warto kierować się rekomendacjami oraz opiniami o danej działalności. W ten sposób unikniesz ryzyka podpisania umowy z nierzetelnym i niegodnym zaufania przedsiębiorstwem.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*