Technologia

Jak wyczyścić i zoptymalizować komputer Mac?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyczyścić i zoptymalizować komputer Mac?

Artykuł sponsorowany

Przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych prędzej czy później możemy spodziewać się problemów z wydajnością. Powodem jest często przepełniona pamięć. Jak wyczyścić i zoptymalizować komputer Mac?

Manualne metody czyszczenia Maca

Sposoby na wyczyszczenie naszego Maca możemy podzielić na działania, które można wykonać samodzielnie, oraz czynności związane z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania. Warto zacząć od tych pierwszych – należy jednak zaznaczyć, że dedykowane rozwiązania często będą mieć lepszy efekt.

Usunięcie nieużywanych programów i plików

Chcąc skutecznie wyczyścić swój komputer Mac, warto zacząć od zorientowania się, które aplikacje nie są już potrzebne. Po ich usunięciu można liczyć nie tylko na większą ilość miejsca na dane, lecz także wzrost wydajności systemu – wiele programów uruchamia różne procesy w tle, które obciążają procesor i inne podzespoły. Powinniśmy także sprawdzić, czy w pamięci urządzenia nie znajdują się zbędne pliki. Warto między innymi przejrzeć foldery z dokumentami czy pobranymi plikami. Niedostateczna ilość miejsca na zapis nowej zawartości może zmniejszyć wydajność wielu procesów – dobrym pomysłem będzie regularne kontrolowanie plików. Jeśli nie chcesz stracić zdjęć czy ważnych dokumentów, warto skorzystać z opcji wykonania kopii zapasowej na iCloud.

Wyłączenie autostartu wybranych programów

Jeśli Twój komputer spowalnia szczególnie podczas startu, prawdopodobnie wraz z systemem włącza się także szereg potencjalnie zbędnych aplikacji. Co więcej, po włączeniu działają one również w tle, zużywając zasoby pamięci oraz procesora. Aby wyłączyć automatyczny start poszczególnych programów, przejdź do zakładki „Użytkownicy i grupy”, a następnie wybierz menu „Logowanie”.

Czyszczenie komputera Mac przy użyciu zewnętrznego oprogramowania

Aby skutecznie wyczyścić i zoptymalizować Maca, warto skorzystać ze specjalnego oprogramowania. Aplikacje tego typu są przygotowane tak, by od razu zidentyfikować zbędne pliki czy aplikacje – nawet w miejscach, które ciężko znaleźć jako zwykły użytkownik. Znajdź program, który skutecznie czyści, chroni i przyśpiesza Maca. Jego zaletą jest bardzo przejrzysty interfejs, a także łatwość obsługi – wystarczy jedno kliknięcie, by usunąć niepotrzebne dane z komputera. Dzięki temu urządzenie będzie działać znacznie szybciej, a efekt będzie widoczny niemal od razu.

Optymalizacja przestrzeni dyskowej komputera Mac przy użyciu usługi iCloud

Jeśli masz problem z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni dyskowej, możesz także skorzystać z rozwiązań prosto Apple. Usługa iCloud umożliwia sprawne zwolnienie miejsca na komputerze oraz usunięcie niepotrzebnych plików z pamięci urządzenia. Jednocześnie zdjęcia czy dokumenty są cały czas dostępne w chmurze. Darmowy pakiet zapewnia 5 GB miejsca na dane, z kolei już za 3,99 zł/mies. można otrzymać 50 GB przestrzeni na dysku cloud. 

Fot.: Joshua Woroniecki/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*