Ekologia

Nowoczesna instalacja szansą dla mieszkańców w Bełchatowie

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Nowoczesna instalacja szansą dla mieszkańców w Bełchatowie

PGE Energia Ciepła planuje budowę nowoczesnej instalacji, która ma przetwarzać odpady komunalne w energię elektryczną i cieplną. System będzie szansą dla mieszkańców Bełchatowa na niższe rachunki i czystsze powietrze. 

Na czym będzie polegać budowa nowej instalacji? 

Instalacja ma powstać w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Założeniem jest to, że będzie przetwarzać 180 tys. odpadów komunalnych. Odzyskana energia będzie przekazywana do elektrowni, a ciepło i prąd będzie płynąć do domów przyłączonych do instalacji. Jak wygląda to pod kątem ekologii? Wyjaśnia to w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, profesor Politechniki Łódzkiej:

– Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii pozwala wyeliminować inne, przestarzałe źródła ciepła. Jest to po prostu elektrociepłownia opalana odpadami. Natomiast emisja spalin z takiej instalacji jest znacznie mniejsza niż w przypadku spalania węgla czy biomasy. Dlatego jest to inwestycja proekologiczna, która poprawia jakość powietrza w regionie

Cały system ma być gotowy w 2024 roku.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Źródło: Materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*