Przemysł 4.0

Gdzie przydadzą się roboty przemysłowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Gdzie przydadzą się roboty przemysłowe?

Artykuł sponsorowany

Roboty przemysłowe to zaawansowane maszyny, które są coraz szerzej wykorzystywane w różnych przedsiębiorstwach. Ich funkcjonalność pozwala na zwiększenie efektywności poszczególnych etapów produkcji, a także przygotowywania towarów do wysyłki. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest robot przemysłowy?

Robot przemysłowy to urządzenie sterowane automatycznie – maszyna tego typu jest w pełni programowalna i wielozadaniowa. To sprawia, że można bez problemu wykorzystać takie rozwiązanie w różnych okolicznościach. Zapewnienie wszechstronnego działania maszynom to obecnie jedno z największych wyzwań dla inżynierów i konstruktorów: roboty przemysłowe są doskonałą odpowiedzią na coraz większe potrzeby przedsiębiorstw w tym zakresie. Z tego względu z pewnością warto zastanowić się nad wdrożeniem takich rozwiązań we własnej firmie.

Jakie możliwości oferują roboty przemysłowe? To przede wszystkim sporo opcji konfiguracji – można zmieniać poszczególne funkcje i ruchy, dostosowywać szczególne parametry i wprowadzać różne zmiany w pracy. Wszystko to odbywa się bez konieczności ingerowania w strukturę urządzenia czy układu sterowania. Z robotami przemysłowymi najczęściej spotkać się można obecnie m.in. w branży samochodowej, branży spożywczej i przemyśle ciężkim. Dzięki nim można efektywnie ograniczyć przestrzeń roboczą oraz dostosować proces do konkretnych potrzeb.

Roboty współpracujące

Jedną z odmian robotów przemysłowych, które w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością, są roboty współpracujące – tzw. coboty. Cobot to maszyna zaprojektowana do bezpośredniej interakcji z człowiekiem, dzięki czemu można liczyć na jeszcze większą łatwość i intuicyjność obsługi. Ponadto ich wykorzystanie w przedsiębiorstwie to gwarancja ekonomicznego, elastycznego, a przede wszystkim bezpiecznego procesu automatyzacji dla wielu zadań produkcyjnych.

Gdzie wykorzystuje się roboty przemysłowe współpracujące?

Coboty są obecnie chętnie stosowane w branży automotive, farmacji, co-packingu i wielu innych. Maszyny te są odpowiedzialne przede wszystkim za realizację powtarzalnych zadań, takich jak przenoszenie towarów, pobieranie materiałów, układanie do kontroli, montaż, pakowanie, paletyzacja czy depaletyzacja. Zakres wykonywanych prac może być jednak jeszcze szerszy – mogą one w zasadzie realizować wszystkie zadania, na które pozwala udźwig oraz zasięg maszyn.

Dzięki swoim właściwościom roboty współpracujące świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba odciążenia pracowników od niebezpiecznych i uciążliwych prac. Coboty zapewniają ciągłość produkcji, maksymalną wydajność, precyzję i powtarzalność, a także wiele innych istotnych korzyści. Wszystko to sprowadza się do redukcji kosztów – to kwestia, która będzie istotna z perspektywy każdego przedsiębiorstwa.

Roboty przemysłowe Intrex

Wśród ofert przedsiębiorstw dostępnych na polskim rynku warto zwrócić uwagę między innymi na rozwiązania Intrex. Firma opracowuje między innymi kilka wariantów robotów współpracujących, które odznaczają się łatwością użytkowania, szybkim montażem i łatwym programowaniem. Ważną zaletą jest także wszechstronność, dzięki której roboty Intrex sprawdzą się w wielu różnych branżach.

Fot.: Lenny Kuhne/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*