InneProdukcja i maszyny

Frezowanie CNC – charakterystyczne cechy metody obróbki drewna

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Frezowanie CNC – charakterystyczne cechy metody obróbki drewna

Frezowanie CNC to jedna z dwóch najpopularniejszych i podstawowych metod obróbki drewna. Należy do niej użyć specjalnych narzędzi, co pozwoli uzyskać pożądany kształt materiału. Czym jeszcze się charakteryzuje?

Frezowanie CNC – na czym polega?

Frezowanie CNC, podobnie jak toczenie CNC, to najpowszechniejsza i najbardziej znana metoda obróbki drewna, dzięki której z bryły surowego materiału można uzyskać pożądany kształt poprzez skrawanie jej nadmiaru. Cały proces wykonuje się za pomocą specjalistycznych narzędzi zwanych frezarkami. Wystarczy wielokrotnie przesuwać je po powierzchni materiału i tym samym usuwać kolejne warstwy, co pozwoli nadać odpowiednią formę obrabianej części. Nadmiar niepotrzebnego surowca nazywany jest wiórami, które mają postać drobnych cząstek drewna odciętych przez narzędzia skrawające podczas obróbki i są łatwe do usunięcia na bieżąco ze strefy skrawania. Co ciekawe, frezowanie CNC można zautomatyzować i tym samym uzyskać większą precyzję i powtarzalność procesu, co wpływa na jakość i wydajność pracy, a także umożliwia tworzenie identycznych projektów, jeden po drugim. Takich efektów nie da się osiągnąć, oddając frezarkę w ręce człowieka. W tym przypadku komputerowe sterowanie to klucz do sukcesu.

Podczas frezowania CNC blok materiału jest mocowany na stole obrabiarki przy wykorzystaniu profesjonalnych przyrządów mocujących. Najczęściej są to imadła, dzięki którym blok pozostaje nieruchomy podczas całego procesu. Jest to niezwykle istotny etap, gdyż tylko w ten sposób możemy tego rodzaju pracę wykonać z dużą precyzją i starannością. Narzędzie skrawające wprawiane w ruch poprzez wrzeciono maszyny ma za zadanie obróbkę i usuwanie nadmiaru drewna poprzez wzajemny ruch wirującego narzędzia względem zamocowanego bloku materiału.

Cechy charakterystyczne frezowania CNC

Ogromnymi zaletami i jednocześnie cechami charakterystycznymi frezowania CNC są precyzja, dokładność i wydajność pracy. Dzięki tego rodzaju obróbce można uzyskać nawet najbardziej skomplikowany kształt. Jest to metoda bardzo łatwa, a można ją dodatkowo przyspieszyć, wykorzystując sterowanie komputerowe. Ponadto frezowanie jest bardzo ekonomiczną i jednocześnie niezwykle uniwersalną czynnością, dlatego ma powszechne zastosowanie. Metodę tę wykorzystuje się w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, gdyż technologia CNC ma praktycznie nieograniczone możliwości. 

Frezowanie CNC niesie ze sobą wiele dodatkowych korzyści. Znacznie skraca czas produkcji oraz oszczędza stosowany materiał. Doskonale sprawdza się w produkcji jednostkowej, seryjnej i masowej. Ponadto jest znakomitym rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie dużych dokładności wymiarowych i kształtowych, a także zachowanie odpowiedniego poziomu chropowatości danej powierzchni. Cały proces jest znacznie szybszy i prostszy niż w przypadku korzystania z ręcznych metod obróbki materiałów.

Dlaczego warto wybrać frezowanie CNC?

Frezowanie CNC jest popularne z kilku powodów. Przede wszystkim zapewnia wysoką prędkość cięcia, a także daje możliwość obróbki na określoną głębokość. Istnieje na przykład możliwość frezowania 3D, grawerowania, cięcia po obrysie czy żłobienia rowków. Ponadto ta metoda pozwala korzystać z narzędzi tnących o różnej wielkości oraz umożliwia cięcie materiałów o dużej grubości, co w przypadku wielu zakładów produkcyjnych ma ogromne znaczenie. 

Frezowanie CNC może być wykorzystywane w różnych branżach ze względu na szeroki zakres obrabianych materiałów, a także niski koszt całego procesu. Warto skorzystać z wyspecjalizowanych firm, które świadczą tego rodzaju usługi od lat i doskonale znają potrzeby i oczekiwania współczesnych klientów. Ponadto wykonują powierzone zadania bez względu na stopień skomplikowania danego projektu.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*