InneProdukcja i maszyny

Sprężarki powietrza – którą wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Sprężarki powietrza – którą wybrać?

Sprężarka to niezwykle przydatne urządzenie charakteryzujące się uniwersalnością i wszechstronnością zastosowania. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając konkretny model?

W profesjonalnych warsztatach mechanicznych, a także w przydomowych pracowniach, można znaleźć różnego typu sprężarki. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko budową, ale przede wszystkim wielkością, która bezpośrednio wpływa na ich wydajność. Sprężarki różnią się także sposobem smarowania, który w dużej mierze decyduje o ich żywotności. Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszego modelu?

Podstawowe informacje o sprężarkach

Dlaczego sprężarka jest tak ważnym elementem wyposażenia warsztatu? Przede wszystkim dlatego, że pozwala znacząco przyspieszyć różnego rodzaju prace. Aby jak najlepiej dopasować urządzenie do swoich wymagań, warto zapoznać się ofertą dostępną na rynku.

  • Sprężarki olejowe, jak sama nazwa wskazuje, potrzebują do swojej pracy oleju. Nie może to być jednak zwykły olej, tylko konkretny rodzaj zalecany przez producenta. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie elementów i powierzchni ciernych przed nadmiernym nagrzewaniem oraz zużyciem. Warto pamiętać, że olej w trakcie użytkowania stopniowo traci swoje właściwości, dlatego musi być regularnie wymieniany. Jak często wykonywać tę czynność? Wszystko zależy od producenta i konkretnego modelu sprężarki. Informacja o częstotliwości wymian jest zawarta w instrukcji obsługi urządzenia. Sprężarki tego typu są najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów.
  • Z kolei tak zwane modele bezolejowe nie potrzebują do pracy smarowania. Wynika to m.in. z konstrukcji elementów, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem tarcia. W większości przypadków pierścienie znajdujące się na tłokach są wykonane z tworzywa sztucznego. W trakcie intensywnego użytkowania temperatura pompy może znacząco wzrosnąć i konieczna będzie przerwa w pracy. Sprężarki bezolejowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie liczy się perfekcyjna czystość powietrza wydostającego się z urządzenia.

Sprężarki olejowe mogą być podłączane do zbiorników cechujących się różną pojemnością. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość nieprzerwanej pracy nawet z urządzeniami wymagającymi dużego ciśnienia powietrza. Z kolei modele bezolejowe są znacznie cichsze i mniejsze, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w przemyśle spożywczym i w medycynie.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru sprężarki?

Przeglądając opisy konkretnych produktów lub czytając tabliczki znamionowe, możemy uzyskać szereg cennych informacji dotyczących parametrów technicznych urządzenia. Jedną z najczęściej pomijanych kwestii jest napięcie zasilania. Choć większość sprężarek można podłączyć do standardowego gniazdka elektrycznego z prądem 230 V, to jednak warto się upewnić, czy przypadkiem nie wybraliśmy modelu z napięciem 3-fazowym.

  • Najważniejszą kwestią przy wyborze sprężarki jest jej wydajność. Im jest większa, tym możemy wykorzystywać ją do bardziej wymagających prac. Połączenie sprężarki z butlą cechującą się bardzo dużą pojemnością w pewnym sensie rekompensuje niską moc sprężarki. Niestety nie każdy ma na tyle miejsca w garażu, aby móc swobodnie przechowywać duży zbiornik.
  • Im niższy czas całkowitego nabijania butli, tym lepiej, zwłaszcza jeżeli będziemy często używać sprężarki.
  • Kolejną, często pomijaną kwestią jest poziom generowanego hałasu. Niestety sprężarki olejowe są stosunkowo głośne. W sytuacji, gdy korzystamy z nich przez dłuższy czas, warto wyposażyć się w zatyczki do uszu.

Możliwości wykorzystania sprężarki

Sprężarki mogą być wykorzystywane m.in. do malowania natryskowego, a także do bejcowania i lakierowania. Można do nich podłączyć klucz pneumatyczny, który jest nieoceniony, m.in. podczas odkręcania kół w samochodzie. Urządzenie tego typu świetnie sprawdza się również w trakcie czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Wybierając konkretny model, warto zdecydować się na sprzęt cechujący się stosunkowo dużym zapasem mocy, dzięki której z pewnością nie zawiedzie, nawet w trudnych sytuacjach.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*