InneProdukcja i maszyny

Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych – na czym polega?

Technika formowania tworzyw sztucznych polega na wtrysku uplastycznionego tworzywa do odpowiedniej formy – tam materiał zastyga, tworząc oczekiwany kształt i wymiary. Tę metodę wykorzystuje się w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Całość odbywa się w przystosowanej do tego maszynie zwanej wtryskarką.

Czym jest i na jakiej zasadzie działa wtryskarka?

Wtryskarka składa się z zasobnika w postaci granulatu, a także ogrzewanego cylindra, w którym dochodzi do roztopienia się tworzywa. Następnie uplastyczniony materiał przechodzi do formy, w czym pomaga ślimak lub tłok. Wtryskarki dzieli się na modele o mniejszej i większej sile docisku.

Szczegółowa budowa wtryskarki:

 • Zbiornik tworzywa – to z niego tworzywo dozowane jest do cylindra z pomocą ślimaka,
 • Cylinder – rura, w której dochodzi do stopienia się granulatu,
 • Ślimak – pomaga w transporcie uplastycznionego tworzywa do cylindra,
 • Układ napędowy ślimaka – napędzana silnikiem elektrycznym pompa hydrauliczna,
 • Elementy grzejne – odpowiadają za utrzymanie prawidłowej temperatury w cylindrze,
 • Układ rozłączający – rozłączanie ślimaka od układu napędzającego w czasie wtrysku,
 • Układ wyrzutnikowy – oddzielanie powstałego detalu od formy,
 • Siłowniki hydrauliczne – otwieranie i zamykanie formy/wprawianie tłoka w ruch,
 • Układ zamknięcia formy – utrzymywanie zamkniętej formy podczas wtrysku,
 • Układy chłodzenia – obniżanie temperatury oleju i obniżanie temperatury kształtki,
 • Układ grzejny formy – uniemożliwia zastygnięcie materiału w czasie pracy wtryskarki.

Etapy procesu wtryskowego krok po kroku

Kilka słów na temat każdego etapu, zachodzącego podczas formowania wtryskowego tworzyw sztucznych za pomocą wtryskarki.

 1. Ogrzewanie i upłynnienie – tworzywo dozowane jest ze zbiornika do cylindra. Pomaga w tym opisywany już ślimak. W tym czasie cylinder ogrzewany jest przez elementy grzejne. Wysoka temperatura łączy się z wysokim ciśnieniem wytwarzanym przez ślimak, co powoduje stopienie się materiału.
 2. Wtrysk właściwy – ogrzane, płynne tworzywo jest teraz wtryskiwane do odpowiedniej formy. Pomaga przy tym nawet kilkanaście dysz oraz system kanałów w formie. 
 3. Stygnięcie – gdy forma zostanie napełniona do maksimum, przychodzi czas na stygnięcie materiału. Odbywa się to poprzez chłodzenie tworzyw termoplastycznych lub ogrzewanie tworzyw termoutwardzalnych. Dzięki temu płynny granulat idealnie odwzorowuje kształt formy.
 4. Opróżnienie formy – dwie połówki formy zostają rozdzielone, co powoduje uwolnienie się uzyskanej kształtki. Najczęściej wykonuje się to przy pomocy automatycznego układu wypychania.
 5. Zamknięcie formy – po wypchnięciu kształtki należy zamknąć szczelnie formę. Można to zrobić ręcznie lub również automatycznie.
 6. Oczyszczanie produktu – często na kształtkach znajdują się resztki tworzywa. Niewielkie pory pozostałe po kanałach doprowadzających są usuwane mechanicznie, a następnie powierzchnia kształtek jest polerowana.

Dzięki powyższym działaniom możliwe jest proste i szybkie uzyskanie oczekiwanej formy z tworzywa sztucznego. 

Znane techniki wtrysku

Istnieje pięć technik wtryskowego formowania tworzyw sztucznych:

 • Wtrysk sekwencyjny, który polega na wtłoczeniu do formy tworzywa poprzez odpowiednie kanaliki. Co ważne, kanaliki otwierane są jeden po drugim, a nie wszystkie jednocześnie. Unika się w ten sposób osłabienia tworzywa w miejscu, gdzie spotyka się granulat wtryskiwany z różnych kanałów.
 • Wtrysk z doprasowaniem to rodzaj formowania, w którym gniazda formy zamykane są teleskopowo. Dzięki temu tworzywo jest ściskane przez cały czas podczas ochładzania.
 • Wtrysk z rozdmuchiwaniem, gdzie po wtryśnięciu część stemplowa formy, w której znajduje się niezastygnięte tworzywo, zostaje przetransportowana do formy o innym kształcie.
 • Wtrysk wielokomponentowy – w tym przypadku do formy wtryskuje się nie jeden, a dwa lub więcej rodzajów tworzywa. Technika ta pozwala na uzyskanie bardziej złożonych, trwalszych lub elastyczniejszych wyrobów.
 • Reaktywne formowanie wtryskowe – tutaj zamiast granulatu do formy wtłacza się prepolimer lub monomer wraz ze środkiem polimeryzacyjnym.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*