InneProdukcja i maszyny

Armatura przemysłowa – co wchodzi w jej skład?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Armatura przemysłowa – co wchodzi w jej skład?

Artykuł sponsorowany

W skład armatury przemysłowej wchodzą produkty odpowiadające za prawidłowy przepływ medium takiego jak woda, kwasy, gazy, zawiesiny, media sypkie czy oleje i żywice. Są to najczęściej elementy służące do budowy instalacji przemysłowych, którymi transportowane są media o zróżnicowanym ciśnieniu.

W skład armatury przemysłowej wchodzą m.in.: rury, węże, różnego rodzaju złącza i zawory, łączniki, przepustnice, napędy, filtry, pompy czy kompensatory. Armatura, zwłaszcza ciśnieniowa, powinna charakteryzować się przede wszystkim wysoką trwałością mechaniczną. W przypadku  kwasowych środowisk pracy warto postawić na armaturę odporną na korozję i działanie środków chemicznych. Do zakładów przemysłowych i na użytek prywatny najlepiej wybierać produkty najwyższej jakości i pochodzące od sprawdzonych dostawców, które posiadają certyfikaty i atesty poświadczające o ich bezpieczeństwie i solidnym wykonaniu.

Przepustnice

Wśród podstawowych produktów wchodzących w skład armatury przemysłowej można wyróżnić przepustnice pozwalające kontrolować przepływ mediów ciekłych i gazowych. Przepustnice elastomerowe znajdują zastosowanie w wodociągach, oczyszczalniach ścieków, przemyśle spożywczym, przemyśle wydobywczym, a także przetwórczym.

Zasuwy z różnego rodzaju uszczelnieniem 

Zasuwy to produkty służące do zamykania dopływu mediów do instalacji. Zasuwy mogą całkowicie odciąć transport gazów czy cieczy, co pozwala na przywrócenie sprawności instalacji. Wyróżniamy m.in.: zasuwę klinową, kozłową, pierścieniową, wodociągową, dławikową czy nożową. Miękkouszczelniona zasuwa wodociągowa znajduje zastosowanie w wodociągach, oczyszczalniach ścieków, gazownictwie czy przemyśle. Z kolei odporne na korozję zasuwy nożowe są często stosowanymi elementami armatur w kanalizacji, a także w innych sektorach z zanieczyszczonymi mediami oraz w przemyśle chemicznym i spożywczym.

Zawory

W instalacjach przemysłowych zawory pozwalają regulować przepływ mediów, m.in. ciśnienie przesyłanych cieczy i gazów. Ważne są przede wszystkim zawory bezpieczeństwa, umożliwiające blokadę przepływu i regulujące pracę całego systemu. Wśród różnych modeli wyróżniamy m.in.: zawory bezpieczeństwa, zawory zwrotne (płytkowe, klapowe, grzybkowe czy kulowe), zawory zaporowe oraz wysokociśnieniowe.

Aparatura kontrolno-pomiarowa

Na stronie: https://www.gtm-pv.pl/ można znaleźć szeroki wybór profesjonalnej armatury przemysłowej, w tym także aparaturę kontrolno-pomiarową, do której zaliczyć można: manometry, poziomowskazy, przetworniki ciśnienia, przetworniki temperatury, termometry oraz zawory manometryczne. Urządzenia tego rodzaju pozwalają na dokładną kontrolę pomiarów, co przekłada się na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz przeprowadzanie procesów czy modernizacji z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*