Rolnictwo

Zbiory ziemniaków – kiedy należy je wykonać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zbiory ziemniaków – kiedy należy je wykonać?

Ziemniaki goszczą na naszych stołach bardzo często ze względu na swoje znakomite walory smakowe

Warzywo to jednak, poza pysznym smakiem, ma do zaoferowania wartościowe składniki odżywcze, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Uprawa ziemniaka nie należy do skomplikowanych, dlatego z powodzeniem można je sadzić w przydomowych ogródkach lub na działce.

Jak przygotować się do zbioru ziemniaków?

Zbiory są najbardziej pracochłonnym etapem podczas uprawy ziemniaków, dlatego przed podejściem do tego procesu należy odpowiednio przygotować miejsce uprawy. Bardzo ważne jest unikanie uszkodzeń bulw, aby zebrać duże plony wysokiej jakości. Pierwszym etapem, wykonywanym już około dwóch tygodni przed zbiorem, powinno być usunięcie łętów ziemniaków oraz ewentualnych chwastów. Zdecydowanie ułatwia to późniejsze zbiory bulw, a także przyspiesza proces dojrzewania skórki warzywa.

Podchodząc do zbiorów, należy zwrócić uwagę na pogodę, aby była bezchmurna. Jeśli temperatury są zbyt niskie, w bulwach dochodzi do akumulacji cukrów i zmniejszenia odporności na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszymi warunkami pogodowymi są niska wilgotność powietrza oraz średnia temperatura.

Ważnym aspektem jest także dobór narzędzia – ziemniaki możemy zbierać ręcznie za pomocą kopaczki lub z wykorzystaniem maszyn rolniczych, takich jak kombajn. Zbiór ręczny jest bardziej czasochłonny, ale pozwala uniknąć uszkodzeń mechanicznych bulw. Należy je ograniczać, ponieważ przerwanie ciągłości skórki może prowadzić do infekcji bakteryjnych. Takie ziemniaki szybko się psują podczas przechowywania i nie nadają się do spożycia, co wywołuje spore straty w plonach.

Kiedy zbierać ziemniaki?

Okres wegetacji tych warzyw to zwykle 3 lub 4 miesiące. Pierwsze zbiory można przeprowadzać już w czerwcu, czyli około 90 dni po posadzeniu, kiedy ich zielone pędy zaczynają kwitnąć. Wtedy uzyskuje się tak zwane „młode ziemniaki”. Jednak pozostałą część plantacji należy pozostawić w glebie jak najdłużej. Po zerwaniu łętów i chwastów pod koniec lata pozostawiamy bulwy w ziemi jeszcze na około dwa tygodnie. Dopiero po tym okresie, czyli najlepiej na przełomie sierpnia i września, przeprowadzamy zbiory. Długość okresu, na jaki pozostawiamy ziemniaki w ziemi, jest uzależniony od hodowanej odmiany. Niektóre z nich w cieplejszych rejonach kraju można zbierać nawet w październiku. Ważne jest to, aby uniknąć przymrozków. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy warzywo jest już gotowe do zbioru, można przeprowadzić test – skórka dojrzałej bulwy nie ściera się pod wpływem pocierania palcem.

Jak najlepiej przechowywać ziemniaki, aby zachowały świeżość?

Ziemniaki są warzywem bardzo prostym w uprawie i w przygotowaniu do spożycia, jednak ich przechowywanie bywa wymagające. Szybko tracą świeżość przez wysoką zawartość wody i skrobi. Najlepiej trzymać je w niskich temperaturach nieprzekraczających 7°C. Wysokie temperatury powodują zielenienie bulw oraz puszczanie pąków. Należy jednak uważać, by temperatura nie była zbyt niska, ze względu na wysoką zawartość wody. Wilgotność powietrza powinna być z kolei wysoka, najlepiej około 80%.

Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia wentylacja, dlatego nie należy przechowywać ziemniaków w siatkach foliowych – opakowanie powinno przepuszczać powietrze, aby uniknąć pleśnienia bulw. Nie powinno się także wystawiać ziemniaków na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego warto zadbać o to, aby przechowywane były w ciemnym pomieszczeniu.

Zdj. główne: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*