Artykuł sponsorowany
Dom powinien być miejscem, w którym panuje bezgraniczne poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Niestety włamanie do mieszkania jest przeżyciem, które burzy ten stan na długie lata. Bardzo ważne jest zatem dbanie o to, aby drzwi wejściowe oraz okna, przez które można potencjalnie dostać się do wnętrza domu, były uzupełnione odpowiednimi i skutecznymi zabezpieczeniami. Zobacz, jakie rozwiązania warto zastosować, by ochronić swój dom lub mieszkanie przed włamaniem.
Najbardziej podstawowym zabezpieczeniem, o które należy zadbać, są bezpieczne zamki, których praktycznie nie da się podważyć czy rozbroić w łatwy sposób. Zamki antywłamaniowe działają w ten sposób, że metalowe, zazwyczaj stalowe, pręty po przekręceniu klucza, wsuwają się w otwory w ramie drzwi. Z uwagi na to, że jest to kilka umieszczonych dość blisko siebie prętów, praktycznie nie ma możliwości, aby od zewnątrz podważyć i otworzyć zamek. Podobnie sprawa ma się z rozbrajaniem zamka różnymi dostępnymi narzędziami. Antywłamaniowe zabezpieczenie na drzwiach sprawia, że próba otworzenia ich bez klucza jest dla włamywaczy zbyt czasochłonna.
Najczęściej do otwarcia wybierane są zamki, które łatwo, nawet jednym ruchem, można podważyć, by dostać się do środka. Długotrwałe manipulowanie przy zamku zwróci uwagę sąsiadów oraz stwarza ryzyko, że ktoś stanie się naocznym świadkiem włamania, z czego złodzieje doskonale zdają sobie sprawę.
Nic tak skutecznie nie odstrasza włamywaczy, jak hałas i brak dyskrecji. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, możesz zainwestować w rozwiązanie, jakim jest instalacja alarmowa. W zależności od tego, na ile rozbudowany i zaawansowany model systemu wybierzesz, poza hałasem, może od także wysłać na Twój telefon powiadomienie o włamaniu, a nawet zawiadomić policję. Dzięki natychmiastowej reakcji ze strony alarmu, kradzież nie dojdzie do skutku, a prawdopodobieństwo schwytania złodziei znacząco wzrasta.
Alarmy najlepiej sprawdzają się w połączeniu z innymi zabezpieczeniami, tworzącymi cały system antywłamaniowy. Kamery domowego monitoringu, czujniki ruchu oraz oświetlenie dookoła domu pozwolą na uwiecznienie wizerunku włamywacza, co pomoże go schwytać.
Poza drzwiami, drugą drogą wejścia do domu są okna. Zarówno domy jednorodzinne, jak i mieszkania na parterze w kompleksach mieszkalnych czy kamienicach narażone są szczególnie na włamanie w ten właśnie sposób. Zazwyczaj wystarczy lekko uchylone okno, by włamywacze mogli dostać się do domu. Rolety zewnętrzne, zwane także antywłamaniowymi, kiedy są całkowicie opuszczone i zablokowane, skutecznie zapobiegają takim sytuacjom. Takich rolet praktycznie nie da się podnieść od zewnątrz, przez co nawet otwarte na oścież okno nie będzie stanowiło zagrożenia dla Twojego bezpieczeństwa oraz prywatności.
Zdj. główne: Nick Loggie/unsplash.com