Górnictwo

Przenośniki taśmowe w zakładach górniczych – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przenośniki taśmowe w zakładach górniczych – co warto wiedzieć?

Przenośnik taśmowy to nieodłączny element każdego zakładu górniczego. Urządzenia te odpowiadają za transport – zarówno surowców, jak i ludzi. Przenośniki taśmowe stosowane są w zakładach odkrywkowych i podziemnych. Mają wiele ważnych funkcji, a przede wszystkim ogromne możliwości wykorzystania. Zapewniają ciągłość, efektywność i bezpieczeństwo pracy niemal na każdym etapie wydobycia.

Czym jest przenośnik taśmowy?

Przenośnik taśmowy to urządzenie o stosunkowo prostej konstrukcji. Jest on zaprojektowany do transportowania różnego rodzaju materiałów i komponentów w niezwykle łatwy i wydajny sposób. Przenośniki taśmowe to sprzęty o charakterze ciągłym, z którymi spotkać się można w magazynach, składowiskach, kopalniach oraz na placach budowy. Są także bardzo ważnym elementem linii produkcyjnych. Co ciekawe, z przenośnikiem taśmowym spotkać się można nawet w sklepie – taśma sklepowa działa dokładnie w taki sam sposób jak przenośniki taśmowe, a to, co ją od nich odróżnia, to jedynie znacznie mniejszy rozmiar.

link 

Budowa górniczego przenośnika taśmowego

Do najważniejszych elementów budowy górniczego przenośnika taśmowego należą: zespół napędowy, konstrukcja nośna, stacja zwrotna, wysięgnik, taśma, zasobnik taśmy oraz dodatkowe wyposażenie w postaci różnego rodzaju akcesoriów i urządzeń elektronicznych. W zależności od potrzeb surowiec na górniczym przenośniku taśmowym może być transportowany pod kątem lub w poziomie – w celu dostosowania tych urządzeń do konkretnych potrzeb odpowiednio modyfikuje się ich konstrukcję, masę i gabaryty, a także zmienia szerokość taśmy, która jest jednym z najważniejszych elementów całego zespołu. Górnicze przenośniki taśmowe muszą charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością z uwagi na niezwykle trudne warunki, w których muszą pracować. Narażone są na duże obciążenia, wysokie temperatury i ciągły kontakt z czynnikami chemicznymi. Ponadto powinny być trudnopalne i zaprojektowane tak, aby możliwy był ich montaż w chodnikach przyścianowych i podlegających drążeniu oraz w wyrobiskach zbiorczych.

Jakie możliwości mają przenośniki taśmowe w górnictwie?

Górnicze przenośniki taśmowe to profesjonalne urządzenia robocze, bez których transport surowców oraz ludzi na tak dużą skalę nie byłby możliwy. Transport ten może odbywać się na bardzo duże odległości, a także na powierzchnię, jednak to, co jest jego największym atutem, to przede wszystkim ogromna wydajność. Przykładowo taśma o szerokości 1400 m i poruszająca się z prędkością 4 m/s jest w stanie przemieścić około 3000 t surowca w przeciągu jednej godziny.

link 

Górniczy przenośnik taśmowy do transportu ludzi

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że górniczy przenośnik taśmowy może służyć nie tylko do transportu urobku, lecz także ludzi. W takim przypadku urządzenia te wyposaża się w specjalne pomosty do wsiadania i wysiadania, które muszą być przystosowane do nachylenia wyrobiska, wyposażone w elementy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie oraz utrzymane w stanie zapobiegającym poślizgnięciu się. Przenośniki taśmowe do transportu ludzi muszą być również odpowiednio oznakowane. Szczegółowe zasady takiego transportu oraz warunki kontroli trasy przenośników powinny być opisane w regulaminie zatwierdzonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.

Zdj. główne: Markus Spiske/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*