Przenośnik taśmowy to nieodłączny element każdego zakładu górniczego. Urządzenia te odpowiadają za transport – zarówno surowców, jak i ludzi. Przenośniki taśmowe stosowane są w zakładach odkrywkowych i podziemnych. Mają wiele ważnych funkcji, a przede wszystkim ogromne możliwości wykorzystania. Zapewniają ciągłość, efektywność i bezpieczeństwo pracy niemal na każdym etapie wydobycia.
Przenośnik taśmowy to urządzenie o stosunkowo prostej konstrukcji. Jest on zaprojektowany do transportowania różnego rodzaju materiałów i komponentów w niezwykle łatwy i wydajny sposób. Przenośniki taśmowe to sprzęty o charakterze ciągłym, z którymi spotkać się można w magazynach, składowiskach, kopalniach oraz na placach budowy. Są także bardzo ważnym elementem linii produkcyjnych. Co ciekawe, z przenośnikiem taśmowym spotkać się można nawet w sklepie – taśma sklepowa działa dokładnie w taki sam sposób jak przenośniki taśmowe, a to, co ją od nich odróżnia, to jedynie znacznie mniejszy rozmiar.
Do najważniejszych elementów budowy górniczego przenośnika taśmowego należą: zespół napędowy, konstrukcja nośna, stacja zwrotna, wysięgnik, taśma, zasobnik taśmy oraz dodatkowe wyposażenie w postaci różnego rodzaju akcesoriów i urządzeń elektronicznych. W zależności od potrzeb surowiec na górniczym przenośniku taśmowym może być transportowany pod kątem lub w poziomie – w celu dostosowania tych urządzeń do konkretnych potrzeb odpowiednio modyfikuje się ich konstrukcję, masę i gabaryty, a także zmienia szerokość taśmy, która jest jednym z najważniejszych elementów całego zespołu. Górnicze przenośniki taśmowe muszą charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością z uwagi na niezwykle trudne warunki, w których muszą pracować. Narażone są na duże obciążenia, wysokie temperatury i ciągły kontakt z czynnikami chemicznymi. Ponadto powinny być trudnopalne i zaprojektowane tak, aby możliwy był ich montaż w chodnikach przyścianowych i podlegających drążeniu oraz w wyrobiskach zbiorczych.
Górnicze przenośniki taśmowe to profesjonalne urządzenia robocze, bez których transport surowców oraz ludzi na tak dużą skalę nie byłby możliwy. Transport ten może odbywać się na bardzo duże odległości, a także na powierzchnię, jednak to, co jest jego największym atutem, to przede wszystkim ogromna wydajność. Przykładowo taśma o szerokości 1400 m i poruszająca się z prędkością 4 m/s jest w stanie przemieścić około 3000 t surowca w przeciągu jednej godziny.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że górniczy przenośnik taśmowy może służyć nie tylko do transportu urobku, lecz także ludzi. W takim przypadku urządzenia te wyposaża się w specjalne pomosty do wsiadania i wysiadania, które muszą być przystosowane do nachylenia wyrobiska, wyposażone w elementy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie oraz utrzymane w stanie zapobiegającym poślizgnięciu się. Przenośniki taśmowe do transportu ludzi muszą być również odpowiednio oznakowane. Szczegółowe zasady takiego transportu oraz warunki kontroli trasy przenośników powinny być opisane w regulaminie zatwierdzonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
Zdj. główne: Markus Spiske/pexels.com