Magazyn i logistyka

Podstawowe rodzaje opakowań kartonowych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podstawowe rodzaje opakowań kartonowych

Artykuł sponsorowany

Kartony są bez wątpienia jednym z najpopularniejszych jak nie najpopularniejszym rodzajem opakowań. Warto jednak pamiętać, że karto kartonowi nie równy, a na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów opakowań. Dowiedz się, jakie są podstawowe opakowania kartonowe oraz do jakich celów sprawdzą się poszczególne z nich. 

Jakie opakowania kartonowe znajdziemy na rynku?

Kartony klapowe

Niezaprzeczalnie najpopularniejszym rodzajem kartonowego opakowania są kartony klapowe. Są one także najbardziej uniwersalne ze wszystkich rodzajów opakowań. Można powiedzieć więc, że jest to po prostu klasyczne tekturowe pudełko. Ponadto w przypadku tego typu kartonów bez problemu możesz użyć takich dodatkowych zabezpieczeń jak taśma, czy folia do pakowania. Zapewniają one maksymalny komfort transportu Twoich towarów. 

Kartony fasonowe

Kartony fasonowe łatwiej jest dopasować do pakowanego w nie towaru niż klasyczne kartony klapowe. Posiadają one różne wielkości i kształty, a także dodatkowe elementy zabezpieczające. Są co prawda mniej uniwersalne niż klapowe, ale jeśli zostaną wybrane właściwie, zapewniają wysoką jakość przechowywania i transportu nawet delikatnych towarów takich jak szkło czy porcelana. 

Kartony archiwizacyjne

Kartony archiwizacyjne, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do archiwizacji, dlatego też będą idealnym wyborem do biur, archiwów czy innych podobnych placówek i instytucji. Będą one idealne do przechowywania różnego rodzaju dokumentów. Ich wielkość możemy dopasować do formatu dokumentów, na przykład A4 lub B5, a ponadto posiadają one liczne przegródki. Są one zazwyczaj otwierane od góry lub od boku. 

Kartony kaszerowane

Kartony kaszerowane to przede wszystkim bardzo duża trwałość i wytrzymałość tektury. Są one idealne do przewożenia cięższych przedmiotów takich jak na przykład sprzęt AGD lub meble. Wyróżnia je materiał, który odporny jest na uszkodzenia oraz przemoknięcie.

Ponadto na tego typu kartonach bez problemu można umieścić nadruk, dlatego też są one świetnym elementem opakowania i reklamy. Jest to także spore ułatwienie, jeśli chodzi o oznakowanie.

Czym jeszcze mogą różnić się rodzaje opakowań kartonowych?

Kartony mogą różnić się także kilkoma innymi elementami. Przede wszystkim różny może być materiał wykonania. Najczęściej do produkcji kartonów używa się papieru makulaturowego, testlineru (bardziej wytrzymały, z domieszką makulatury) lub kraftlineru  (tektura przeznaczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością).

Różnicą między poszczególnymi rodzajami opakowań może być także wytrzymałość tektury określana oznaczeniami FCT, ECT i BCT, liczbą warstw tektury, gramaturą tektury, a także wysokością fal w przypadku tektury falowanej. Pudełka kartonowe mogą różnić się także designem, kolorem i wzornictwem. Bez względu na to, które wybierzesz, koniecznie odwiedź stronę producenta kartonowych opakowań https://janbox.pl/.

Zdj. główne: Jackie Zhao/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*