BudownictwoProdukcja i maszyny

Natryskowe malowanie ścian – jak się do niego przygotować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Natryskowe malowanie ścian – jak się do niego przygotować?

Malowanie natryskowe wymaga użycia pistoletu malarskiego, którego głównym celem jest rozbicie farby na niewielkie krople. Urządzenie wykorzystuje sprężone powietrze, specjalną dyszę oraz głowice.

Do niedawna malowanie natryskowe było wykorzystywane głównie przez profesjonalne firmy zajmujące się m.in. wykończeniem wnętrz. Obecnie praktycznie każdy może wykorzystać tę metodę do pomalowania wnętrza mieszkania, domu bądź elewacji. Jaki jest powód tej zmiany? Przede wszystkim obniżenie ceny pistoletów natryskowych, a także ich większa dostępność. W praktycznie każdym dużym sklepie budowlanym możemy znaleźć urządzenia tego typu. W zależności od potrzeb użytkownika producenci oferują modele cechujące się wysoką lub umiarkowaną wydajnością.

Malowanie natryskowe – podstawowe informacje w pigułce

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba sprawdzić podczas wyboru konkretnej farb, jest możliwość jej użycia z pistoletem natryskowym. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu. Na co z kolei zwracać szczególną uwagę podczas zakupu pistoletu natryskowego?

Najważniejszą kwestią jest wydajność, którą należy dopasować do wielkości powierzchni, jaką będziemy malować. Nie należy zapominać, że w niektórych przypadkach są wymagane 2 lub nawet 3 warstwy.

Przygotowanie powierzchni do malowania natryskowego jest bardziej czasochłonne niż w przypadku użycia pędzla lub wałka. Głównym powodem jest większe ryzyko pomalowania niechcianych elementów. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

  1. Początkowy krok to zakupienie przynajmniej dwóch taśm malarskich, mianowicie wąskiej i szerokiej. Pierwsza przyda się w trakcie zabezpieczania trudno dostępnych miejsc, z kolei druga idealnie nadaje się do zabezpieczania dużych powierzchni.
  1. Drugim nieodzownym elementem jest folia malarska. Kupując ją, musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Zawsze należy kupować ją z nadwyżką, ponieważ gdy jej zabraknie, malowanie znacznie się wydłuży. Ponadto, nie należy wybierać najcieńszych modeli. Choć w większości przypadków będą najtańsze, to istnieje duże ryzyko ich uszkodzenia. Malowanie metodą natryskową zakłada użycie sprężonego powietrze, które w połączeniu ze stosunkowo ciężką farbą, może po prostu rozerwać folię.

Najważniejsza reguła w trakcie zabezpieczenia elementów i powierzchni przed malowaniem natryskowym mówi, że ilość poświęconego czasu na przygotowanie jest wprost proporcjonalna do efektów.

Jak skutecznie malować przy pomocy pistoletu natryskowego?

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z pistoletem natryskowym, przed malowaniem ściany powinny nabrać wprawy. Najlepszą metodą jest pomalowanie np. niepotrzebnej lub uszkodzonej płyty kartonowo-gipsowej. 

  • Należy zacząć od płynnych ruchów poziomych. Jeżeli okaże się, że płyta jest nierównie pokrywana farbą, wówczas trzeba spowolnić ruch pistoletu.
  • Jeżeli jednak będzie zbyt wolny, farba zacznie spływać i zaczną pojawiać się nieestetycznie wyglądające zacieki. Dla praktyki i doświadczenia można celowo przytrzymać pistolet w jednym miejscu, aby wiedzieć, w jaki sposób farba będzie się zachowywała na ścianie.

Malowanie pistoletem natryskowym oprócz dokładnego zabezpieczenia wszystkich powierzchni i elementów powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem podłoża. Na początku należy je oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest użycie preparatu gruntującego. Jego głównym zadaniem jest wyrównanie chłonności podłoża. Ponadto, przyczynia się do ograniczenia ilości wykorzystanej farby.

Zalety malowania natryskowego

Gdy nabierzemy już wprawy, okaże się, że malowanie z wykorzystaniem pistoletu natryskowego jest stosunkowo łatwe. Ponadto, daje olbrzymią oszczędność czasu. Świetnie sprawdza się w przypadku malowania elewacji budynku. Nawet bardzo dużą powierzchnię jesteśmy w  stanie pomalować w ciągu jednego dnia. Te zalety sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania. Warto również dodać, że pistolet natryskowy może być wykorzystywany do bejcowania i lakierowania, m.in. drewnianych elementów.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*