Przemysł 4.0

Na czym polega certyfikacja ISO?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega certyfikacja ISO?

Artykuł sponsorowany

Zarządzanie przedsiębiorstwem, zwłaszcza tym dużym, nie jest najprostszym zadaniem. Aby więc nieco ułatwić i usprawnić cały ten proces powstały różnego rodzaju systemy. Dowiedz się, czym jest ISO, jak może wesprzeć działanie Twojej firmy oraz jak wygląda certyfikacja. 

ISO – co to takiego?

Zacznijmy od tego, czym tak konkretnie jest ISO. Jest to skrót od angielskiego  International Organization for Standardization. Możemy więc zdefiniować ISO jako  międzynarodową organizację, która zajmuje się przygotowywaniem norm jakości. Normy te pozwalają na zoptymalizowanie wszystkich procesów w firmie, dzięki czemu działa ona efektywniej i sprawniej. Każda branża ma swoje własne normy, które w dokładny sposób określają jakość, która powinna w nich obowiązywać.

Zwieńczeniem zbioru działań mających na celu ulepszenie procesów w firmie oraz poprawę jakości jest certyfikacja ISO. Przedsiębiorstwo, które dostosuje swoje działania do tych norm, uzyskuje certyfikat ISO, który ma za zadanie potwierdzenie wysokiej jakość usług i produktów. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele certyfikacji i na przykład certyfikacja ISO 27001 dotyczy bezpieczeństwa informacji, a certyfikacja ISO 13485 jakości wyrobów medycznych. Więcej o różnych certyfikacjach dowiesz się na stronie https://gcsquality.pl/ .

Jak przebiega certyfikacja ISO

Każde przedsiębiorstwo posiadające certyfikację ISO wzbudza większe zaufanie wśród swoich konsumentów, dlatego też z pewnością warto zdecydować się na nią zdecydować. Jak jednak wygląda certyfikacja ISO? Pierwszą fazą jest tak zwany audyt wstępny. Wtedy też sprawdzane są wszystkie dokumenty dotyczące procesów zachodzących w firmie. Drugą fazą jest audyt właściwy. Podczas niego do siedziby firmy przyjeżdża zespół audytorów, których kluczowym zadanie jest ustalenie stopnia spełnienia wymagań normy przez badaną organizację.

Od raportu wykonanego po obu tych audytach zależy, czy firma dostanie certyfikację, czy też nie. Warto jednak pamiętać, że certyfikat ISO wydawany jest na 3 lata, co oznacza, że jeżeli chcesz, aby Twoja firma posiadała go na dłużej, musisz regularnie przeprowadzać tego typu audyty, aby potwierdzić jakość Twoich produktów lub usług. Koniecznie zwróć także uwagę na jednostkę, która dokonuje certyfikacji. Musi ona przede wszystkim posiadać akredytację,  czyli potwierdzenie, że przeprowadza wiarygodne i rzetelne audyty, a jej działania są bezstronne.

Fot.: OpenClipart-Vectors/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*