TechnologiaUsługi

Jak wygląda profesjonalne sprzątanie hal od A do Z?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wygląda profesjonalne sprzątanie hal od A do Z?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Hale produkcyjne oraz magazynowe to miejsca wielkopowierzchniowe wymagające regularnego czyszczenia. Pyły produkcyjne, odpady przemysłowe, osady i opary gromadzące się na posadzkach, ścianach, systemie wentylacji czy maszynach mogą powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników i ich zdrowia. Ze względu na konieczność przestrzegania BHP sprzątanie hal magazynowych oraz produkcyjnych najlepiej zlecić profesjonalnej firmie sprzątającej, która nie tylko posiada kwalifikacje do wykonywania tego typu prac, ale dysponuje również odpowiednim do tego sprzętem. Jak wygląda profesjonalne sprzątanie hal? Sprawdźmy!

Dlaczego warto powierzyć sprzątanie hal zewnętrznej firmie?

Sprzątanie hal magazynowych i produkcyjnych wymaga nie tylko profesjonalnego sprzętu oraz właściwie dobranych środków chemicznych, ale również odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. Podejmując współpracę z firmą zewnętrzną świadczącą profesjonalne usługi sprzątania hal produkcyjnych i magazynowych możemy być pewni, iż czyszczenie hal przemysłowych zostanie przeprowadzone zgodnie z wymogami BHP bez ryzyka uszkodzenia sprzętu i maszyn produkcyjnych.

Ponadto kompleksowe sprzątanie hal jest zajęciem czasochłonnym, wymagającym sprawnego podejścia. Nie powinno odbywać się podczas pracy zakładu lub w czasie najmniejszego natężenia ruchu, aby nie przeszkadzać pracownikom w wykonywaniu ich obowiązków. Profesjonalna firma sprzątająca dostosuje harmonogram prac do potrzeb zleceniodawcy. Zlecenie w tym przypadku może być zrealizowane na przykład z samego rana, wieczorem lub w nocy, a także w weekendy.

Na czym polega sprzątanie hal?

Utrzymanie hal produkcyjnych i magazynowych w czystości nie jest łatwym zadaniem. Wymaga odpowiedniego sprzętu oraz wysokiej klasy chemii.

Kompleksowe sprzątanie hal produkcyjnych i magazynowych obejmuje szereg prac takich jak:

  • mycie okien, drzwi oraz przeszkleń,
  • czyszczenie żaluzji,
  • usuwanie zanieczyszczeń ze ścian, posadzek i sufitów,
  • mycie i odkurzanie elementów wyposażenia takich jak półki, regały, szafki z nagromadzonego pyłu i kurzu,
  • mycie maszyn produkcyjnych,
  • staranne mycie elementów oświetlenia, wentylatorów, bram oraz podjazdów,
  • sprzątanie trudno dostępnych miejsc,
  • uprzątnięcie kuchni, łazienki oraz szatni.

W zależności od ustaleń zleceniodawcy z firmą zakres sprzątania hal może być rozbudowany o dodatkowe usługi na przykład dezynfekcję i ozonowanie oraz mycie elewacji, dachów i rynien.

Mycie przeszkleń
Fot.: Iakobchuk/elements.envato.com

Na czym polega bezpieczne sprzątanie hal produkcyjnych?

Sprzątanie magazynów i hal przemysłowych powinno odbywać się zgodnie ze wszystkimi zasadami BHP. Środki czystości muszą być bezpieczne zarówno dla pracowników, jak i towaru znajdującego się wewnątrz hali produkcyjnej lub magazynowej, dlatego w tym celu nie należy pod żadnym pozorem używać substancji żrących i toksycznych. Jeśli powierzchnie obiektów przemysłowych zaliczane są do delikatnych, należy zastosować sprawdzone i naturalne detergenty.

Dobór metod i środków chemicznych

Dobór metod sprzątania hal oraz środków chemicznych zależy od zakresu koniecznych do wykonania prac, oraz specjalności hal przemysłowych. W celi usunięcia wszystkich zanieczyszczeń niezbędne jest wnikliwe przeanalizowanie możliwości dotarcia do wszystkich miejsc nawet tych trudno dostępnych.

Rozwiązania i wykorzystywane metody dopasowywane są indywidualnie do powierzchni i zakresu zadań.

Dlaczego sprzątanie hal jest takie ważne?

Dokładne czyszczenie hal produkcyjnych i magazynowych oraz innych obiektów przemysłowych jest wręcz niezbędne w celu zapewnienia odpowiednich standardów higieny i bezpieczeństwa pracowników. Powstające zanieczyszczenia stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników oraz zwiększają ryzyko wystąpienia awarii maszyn, które spowalniają pracę, a nawet w niektórych przypadkach wstrzymują ją na dłuższy okres czasu. Naprawy bywają kosztowne, co oczywiście oznacza straty finansowe dla przedsiębiorstwa.

Sprzątanie powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych należy przeprowadzać regularnie. Działanie zapobiegawcze, jakim jest cykliczne mycie hal nie tylko poprawi bezpieczeństwo pracowników, ale zmniejszy ryzyko awarii sprzętu, co przekłada się pozytywnie na aspekty finansowe przedsiębiorstwa.

Jakie maszyny wykorzystywane są do sprzątania hal ?

Wybór odpowiedniej maszyny do sprzątania w halach produkcyjnych i magazynowych uzależniony jest od specyfiki pomieszczenia oraz rodzaju zanieczyszczeń. W powszechnym użyciu przez profesjonalne firmy sprzątające są maszyny, które szybko i wydajnie wyczyszczą powierzchnie w obiektach przemysłowych. Do sprzątania hal najczęściej wykorzystuje się:

  1. Zamiatarki

Do sprzątania hal produkcyjnych, magazynowych oraz centrów logistycznych stosuje się zamiatarki. Zamiatarki szczotkowe sprzątną pył, piasek, liście, wióry i małe kamienie.

  1. Maszyny szorująco – zbierające

Do usunięcia plam z oleju oraz innych płynów posłuży maszyna szorująco – zbierająca, która zaopatrzona jest w funkcję zamiatania i szorowania jednocześnie.

  1. Myjki ciśnieniowe

Profesjonalne myjki ciśnieniowe są wręcz niezbędne do czyszczenia maszyn, urządzeń, a także posadzek. W zależności od potrzeb dostępne są myjki ciśnieniowe mobilne, stacjonarne, jedno oraz wielopunktowe.

  1. Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze przemysłowe są podstawowym narzędziem pracy profesjonalnych ekip sprzątających. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli używanych w domu wyposażone są w znacznie większą moc ssania. Wykorzystywane są do usuwania kurzu, piasku oraz innych ciał stałych, jak również cieczy o różnym charakterze.

Myjka ciśnieniowa
Fot.: MikeShots/elements.envato.com

Podsumowanie

Sprzątanie hal wymaga profesjonalnego podejścia, dlatego warto powierzyć je firmie zewnętrznej zatrudniającej wykwalifikowanych pracowników i dysponującej specjalistycznym sprzętem. Czyste hale to nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracy.

Zdjęcie główne: seventyfourimages/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*