BudownictwoProdukcja i maszyny

Jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę do gruntu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę do gruntu?

Kiedy zależy nam na utwardzeniu podłoża, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w zagęszczarkę do gruntu. Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Czym różnią się dostępne na rynku modele?

Rodzaje dostępnych na rynku zagęszczarek 

Przede wszystkim zagęszczarkę należy dostosować do naszego gruntu. Warto także wziąć pod uwagę zakres i rodzaj prac, jakie będą wykonywane z jej pomocą. Decydując się na zakup zagęszczarki, możemy wybierać spośród kilku modeli:

  • zagęszczarka ręczna – najmniejsze urządzenie tego rodzaju. Świetnie nada się do lżejszych prac. Najlepiej sprawdzi się w przypadku utwardzania sypkiego podłoża przed domem, 
  • zagęszczarka samoprzesuwna – urządzenie nieco cięższe od wersji ręcznej. Wystarczy jednak nadać jej ruch, a rozpocznie pracę we wskazanym kierunku,
  • zagęszczarka podczepiana – profesjonalny sprzęt stosowany na dużych, otwartych przestrzeniach. Mocuje się ją na przykład do ciągnika,
  • zagęszczarka krocząca – najrzadziej wybierana spośród wszystkich zagęszczarek. Specyficzny sprzęt przeznaczony do zadań specjalnych. Tam, gdzie nie poradzą sobie inne rodzaje, model kroczący będzie idealny.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru zagęszczarki do gruntu?

Masa

Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest masa samej zagęszczarki. Im jest cięższa, tym większą warstwę podłoża ubije. Rozpiętość wagowa urządzenia waha się pomiędzy 20-300 kg. Cięższe modele są jednak trudniejsze w transporcie. Ponadto duże gabaryty największych zagęszczarek to zmniejszona możliwość manewrowania podczas prac. Stąd istnieje tak wiele rodzajów jednego urządzenia. Zazwyczaj model ręczny polecany jest do najdokładniejszych prac na niewielkiej przestrzeni, natomiast kroczący sprawdzi się na trudniejszych terenach. Jedną z wad dużych zagęszczarek są wspomniane już utrudnienia przy transporcie. Na szczęście praktycznie w każdej maszynie znajduje się uchwyt w postaci pasów, które służą do jej przenoszenia. 

Wielkość płyty:

Zagęszczarki mają płyty o różnych powierzchniach. Do dokładnych prac przeprowadzanych  na niewielkich terenach, powinniśmy wybrać sprzęt z małymi płytami. Dzięki temu będzie  można podjechać zagęszczarką blisko ścian z ziemi czy z betonu. Analogicznie na większych terenach lepiej wybrać maszyny o płytach z dużą powierzchnią użytkową, wówczas prace będą przebiegać szybciej. 

Siła odśrodkowa:

Siła odśrodkowa, która jest przekazywana przez maszynę do gruntu ma wpływ na grubość warstwy ubijanego podłoża. Im siła odśrodkowa jest wyższa, tym większa głębokość ubijania.

Częstotliwość drgań:

Zwykle liczona jest na minutę. Kiedy zagęszczarka drga często, podłoże zostanie lepiej ubite. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo powstania ubytków, na przykład podczas jazdy samochodem po utwardzonym kamieniu.

Głębokość zagęszczania:

Jedna z podstawowych cech każdej zagęszczarki. Dzięki niej można ocenić, do jakiego gruntu sprawdzi się dana maszyna. W zależności od sprzętu, głębokość waha się od kilkunastu centymetrów do nawet jednego metra.

Elementy dodatkowe:

Większość zagęszczarek dostępnych na rynku jest wyposażona w dodatkowe elementy. Jednym z nich jest kółko do łatwiejszego transportu czy wspomniane już pasy. Dostępne są także maszyny z dodatkowymi płozami, które umożliwiają poszerzenie powierzchni roboczej. Najnowocześniejsze zagęszczarki mają także szereg czujników, takich jak  elektroniczny czujnik poziomu oleju, który przypomina o uzupełnieniu płynu.

Wybór na podstawie zastosowania zagęszczarki

W przypadku użytku domowego najlepsze będą nieduże zagęszczarki ręczne lub samoprzesuwne, o wadze kilkudziesięciu kilogramów. Takie rozwiązania idealnie sprawdzą się podczas przydomowych prac. Kompaktowe rozmiary i nieduża waga pozwolą dowolnie manewrować maszyną, oraz umożliwią swobodny transport. 

Do użytku profesjonalnego najlepiej sprawdzą się cięższe i większe zagęszczarki. Rewersyjne, kroczące rozwiązania z pewnością spełnią oczekiwania fachowców. Świetnie sprawdzą się podczas prac na dużych powierzchniach, gdzie zagęszczenie gruntu powinno trafiać do niższych warstw gleby, sięgając nawet do metra głębokości.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*