BudownictwoProdukcja i maszyny

Jak usunąć wodę z gruntu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak usunąć wodę z gruntu?

Artykuł sponsorowany

Długotrwałe utrzymywanie się wody w gruncie może być dużym problemem dla właścicieli działki. Dlatego też tak ważne jest, aby dokładnie poznać warunki wodno-gruntowe posesji, na której zamierzasz rozpocząć budowę. Jak poradzić sobie z nadmiarem wody? Z tego artykułu dowiesz się, jak usunąć wodę z gruntu.

Woda powierzchniowa i gruntowa

Z nadmiarem wody na działce możesz spotkać się w przypadku słabej przepuszczalności gruntu w czasie ulewnych deszczów, czy też wiosennych roztopów. Należy przy tym pamiętać, że zalegająca woda to nie tylko kałuże czy zastoiny wodne, ale również wysokie nawilżenie wierzchniej warstwy gruntu, które znacząco zmniejszają jego nośność. Tego typu problem może dotyczyć zarówno całej działki, jak i jej poszczególnych fragmentów. 

Co zrobić z wodą zalegającą na działce?

Jak więc poradzić sobie z problemem wody zalegającej na działce? Możesz wykorzystać do tego różnego rodzaju systemy odprowadzające wodę oraz urządzenia takie jak pompa zatapialna do wody lub  pompa wirnikowa do brudnej wody

Problemem mogą okazać się jednak kwestie prawne. Należy pamiętać, że w świetle prawa wody gruntowe i opadowe nie mogą być przemieszczane na sąsiednie działki. Dlatego też odprowadzenie zalegającej wody wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia.  

Inaczej wygląda sprawa z odprowadzaniem wody w obrębie własnej działki. Możesz wtedy z powodzeniem zdecydować się na odprowadzanie jej do oczka wodnego lub do specjalnie wybudowanej studni. 

Systemy odwodnienia

Jeśli jednak zdecydujesz się na system do odprowadzania wody, możesz wybierać spośród wielu różnych rozwiązań. Które z nich są najpopularniejsze?

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest drenaż melioracyjny. Jak działa taki drenaż? Jest on układany przede wszystkim w gruntach, na których długo utrzymuje się wysokie nawodnienie. Ponadto może też służyć do rozsączania wody pochodzącej na przykład z rynien. Ciągi drenarskie wykonuje się z perforowanych rur plastikowych układanych na bezpośrednio w gruncie lub na warstwach filtracyjnych.

Innym rozwiązaniem jest samospływ. Metoda samospływu polega na takim ukształtowaniu podłoża, aby woda samoczynnie przemieszczała się w pożądaną stronę. To bardzo prosta i mało ingerencyjna metoda pozbywania się wody z gruntu. 

Możesz też zdecydować się na odwodnienie liniowe. W dużym skrócie polega ono na ułożeniu w nawierzchni koryt przykrytych kratką umożliwiającą bezpieczne poruszanie się i odprowadzenie wody do specjalnego osadnika.

Fot.: Simon/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*