Technologia

Jak opanować podstawy elektryki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak opanować podstawy elektryki?

Artykuł sponsorowany

Elektryka to zajęcie nie tylko niezwykle ciekawe, ale także bardzo praktyczne. Wiedza na temat elektryki, nawet ta podstawowa, może okazać się bowiem wyjątkowo przydatna. Podpowiadamy od czego zacząć oraz jak możesz opanować podstawy elektryki.

Na co zwrócić uwagę, przystępując do prac elektrycznych?

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że znane wszystkim powiedzenie „elektryka prąd nie tyka” niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Pamiętaj więc, aby do prac elektrycznych zawsze podchodzić ze szczególną ostrożnością, a zanim złapiesz za kable i przewody, zapoznaj się dokładnie z podstawowymi  zagadnieniami, zasadami i zjawiskami związanymi z elektrycznością.

Podstawowe pojęcia związane z elektryką

Naukę zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z elektryką. Zrozumienie ich z pewnością ułatwi Ci start w tej dziedzinie.

  • ES, czyli inaczej włącznik nadmiarowo-prądowy – jest to jeden z podstawowych elementów instalacji elektrycznych zabezpieczających obwody elektryczne oraz końcowe odbiorniki przed skutkami przeciążeń i zwarć elektrycznych. Znajdziesz go praktycznie w każdej rozdzielni domowej. Istnieje jednak wiele rodzajów wyłączników. Dzielimy je ze względu na charakterystykę działania wyzwalaczy, prąd znamionowy oraz znamionową zdolność zwarciową.
  • Puszka elektroinstalacyjna – jest to element, który służy do zabezpieczania połączeń elektrycznych przed działaniem czynników zewnętrznych oraz montażu osprzętu elektrycznego, na przykład gniazdek, łączników, itp.
  • Kostka – jest to jeden z elementów osprzętu elektroinstalacyjnego służący do wykonywania połączeń elektrycznych/mechanicznych. 
  • Przepięciówki, inaczej  ograniczniki przepięć –  mają za zadanie ochronić instalację przed skutkami przepięć wywołanych najczęściej wyładowaniami atmosferycznymi oraz czynnościami łączeniowymi, związanymi z awariami sieci elektroenergetycznych.

Warto również wiedzieć, jaki funkcjonuje podział napięcia elektrycznego. Ze względu na wartość głównie dzielimy je na napięcie wysokie (skrót WN, napięcie między 60 000 Volt a 400 000 Volt), napięcie średnie (skrót SN, napięcie między od 1000 Volt do 60 000 Volt) oraz napięcie niskie (skrót nN, napięcie do 1000 Volt).

Więcej przydatnych informacji tego typu znajdziesz na stronie internetowej https://forbot.pl/blog/.

Sprzęt dla początkującego elektryka

Rozpoczynając przygodę z elektryką, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który pomoże Ci zoptymalizować czas pracy i znacząco ułatwi cały proces. Jaki sprzęt wybrać na początek? Przyda się przede wszystkim metrówka, której w instalacjach elektrycznych używa się do wyznaczania punktów wypustów świetlnych, gniazdkowych, miejsc na przepusty kablowe itp. Warto także wyposażyć się w młotowiertarkę udarową SDS, której będziesz potrzebować do wiercenia otworów pod puszki instalacyjne i wiercenia otworów pod uchwyty montażowe. 

Zainwestuj także w probówkę elektryczną, czyli podstawowe narzędzie służące do sprawdzenia obecności napięcia w obwodzie elektrycznym oraz inne narzędzie potrzebne do tak zwanego „białego montażu” takie jak taśma izolacyjna, zestaw wkrętaków elektrycznych, zestaw noży, automatyczny ściągacz izolacji, obcinaki do kabli, szczypce izolowane, szczypce boczne, kombinerki oraz praski do kabli.

Koniecznie wyposaż się także w narzędzia pomiarowe, na przykład wskaźnik napięcia, multimetr cyfrowy, cyfrowy detektor oraz miernik parametrów instalacji elektrycznej.

Zdjęcie główne: Field Engineer/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*