Artykuł sponsorowany
Atrakcyjny design to coś, co warto chronić. Dlatego też tak ważne dla Twojej marki są kroki prawne, które Ci w tym pomogą. Dowiedz się więc, czym są wzory przemysłowe, jak je zarejestrować oraz jak możesz je chronić?
Wzór przemysłowy, podobnie jak wynalazek, znak towarowy lub wzór użytkowy, jest chroniony na gruncie prawa własności przemysłowej. Prawo to chroni zewnętrzny wygląd produktu. Dowiedz się więc, czym charakteryzuje się taki wzór, kiedy i jak uzyskać na niego prawo ochronne?
Wzór przemysłowy to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części. W skład tego wchodzą między innymi kształty, kolorystyka, kontury, materiał wykonania, jego faktura oraz ornamentacja. W świetle prawa za wytwór uważa się każdy przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie oraz wymienialną część składową wytworu złożonego, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego pozostaje ona widoczna.
Jako wzory przemysłowe można potraktować na przykład drobne przedmioty takie jak świeczniki, zastawa, do stołu, etykiety oraz opakowania produktów, layouty aplikacji mobilnych oraz logotypy, duże konstrukcje, cukierki…lista jest naprawdę długa i różnorodna. Najważniejsze jest jednak, aby wzór ten miał indywidualny charakter.
Aby Twój design był bezpieczny, warto zdecydować się na ochronę prawną. Zagwarantuje Ci ją rejestracja wzoru przemysłowego. Aby jej dokonać, musisz złożyć wniosek do krajowego lub zagranicznego Urzędu Patentowego. Możesz tak jak w przypadku znaków towarowych, wybrać jedną z trzech procedur: krajową, unijną lub międzynarodową. Pamiętaj jednak, że przy rejestracji konieczne będzie uiszczenie opłat urzędowych, których wysokość zależna jest od zasięgu terytorialnego żądanej ochrony oraz od ilości wzorów w jednym podaniu. Jakie wymogi musi spełniać wzór przemysłowy, aby został objęty ochroną?
Przede wszystkim musi być on nowy. Co to dokładnie oznacza? Najprościej mówiąc, możesz testować sprzedaż produktu, jednak przed upływem 12 miesięcy powinieneś zgłosić go do ochrony. Po tym okresie nawet jeśli formalnie zarejestrujesz wzór, konkurencja może doprowadzić do jego unieważnienia.
Wzór musi też mieć indywidualny charakter, co oznacza, że musi się wyróżniać. Od konkurencji musi go jednak oddzielać coś więcej niż tylko drobne detale. W świetle prawa wygląda tao tak, że ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, powinno różnić się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo. Warto jednak pamiętać, że przy ocenie indywidualnego charakteru wzoru przemysłowego bierze się pod uwagę też zakres swobody twórczej przy opracowywaniu wzoru.
A co tak naprawdę daje rejestracja wzoru? Przede wszystkim silniejszą ochronę prawną. Dodatkowo dzięki rejestracji staniesz się autentycznym właścicielem swojego produktu. Plusem jest też to, że zablokujesz oferty konkurencji bez udziału sądu, a jeśli dojdzie do jakiegoś sporu, to zrzucisz ciężar dowodowy na przeciwnika. Uniemożliwi to także kradzież praw do Twojego produktu oraz pozwoli na uniknięcie próby kopiowania Twojego produktu.
Zdjęcie główne: ThisIsEngineering/pexels.com