Oprogramowanie i IT

Internet w każdym miejscu w firmie. Jakie access pointy wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Internet w każdym miejscu w firmie. Jakie access pointy wybrać?

Access point to urządzenie, które pozwala znacznie usprawnić funkcjonowanie sieci w firmie. Jak dobrać sprzęt, który pozwoli dostosować parametry połączenia do potrzeb pracowników?

Co to jest access point? Router a punkt dostępu

Zanim zdecydujemy się na rozszerzenie sieci poprzez zastosowanie dodatkowych urządzeń, warto dokładnie poznać rolę każdego z nich. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrane rozwiązanie się sprawdzi. Działanie access pointu często jest mylone z routerem – ich funkcjonowanie jednak znacząco się od siebie różni.

Zadaniem routera jest utworzenie sieci i zarządzanie połączeniami pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Zarówno router, jak i punkt dostępu pozwalają na podłączenie sporej liczby komputerów, zwłaszcza w przypadku łączności bezprzewodowej. Access point nie tworzy jednak własnej sieci – tego typu urządzenie musi być podłączone do istniejącej już infrastruktury. W wielu przypadkach punkt dostępu funkcjonuje w roli repeatera, czyli wzmacniacza sygnału routera.

Jak wybrać odpowiedni access point?

Aby dowiedzieć się, który punkt dostępu będzie najlepszy dla danej firmy, należy szczegółowo przeanalizować poszczególne aspekty zastosowania oraz elementy specyfikacji. Decyzja nie jest prosta, a na rynku można znaleźć liczne urządzenia o różnych parametrach. Oto najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę.

Pierwszym istotnym aspektem jest zasilanie urządzenia. Odpowiedni dostęp do energii pozwala dostarczyć access pointowi wystarczającej mocy. Najczęściej wykorzystywanym mechanizmem jest PoE – Power over Ethernet. Dzięki zastosowaniu takiej technologii możemy pojedynczym kablem zapewnić zarówno dostęp do sieci, jak i energii. Najważniejszą korzyścią takiego rozwiązania jest zaoszczędzenie na dodatkowych akcesoriach, a także znacznie prostszy montaż. Dodatkowo nie ogranicza nas rozmieszczenie gniazdek w pomieszczeniu, a punkt dostępu może być ustawiony w dowolnym miejscu, do którego jesteśmy w stanie doprowadzić przewód Ethernet.

Następnym parametrem wpływającym na wybór, jest siła nadajnika, a także obsługiwane standardy sieciowe. Moc nadajnika może wynosić nawet do 25 dBm – im większa wartość, tym większy obszar obejmowany przez urządzenie. W przypadku standardów łączności najważniejsza jest kompatybilność z posiadanymi już sprzętami. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie karty sieciowe są stosowane w komputerach, laptopach i innych sprzętach używanych w firmie – dzięki temu będziemy mogli w odpowiedni sposób dobrać punkt dostępu.

Ważną kwestią jest także liczba oraz rodzaj anten. Od tego aspektu zależy jakość i stabilność sygnału emitowanego przez access point. Podobnie jak w przypadku mocy, również tutaj występuje prosta zależność: większa liczba anten wiąże się z lepszym sygnałem.

Wykonanie, koszt i marka – producent także ma znaczenie

Ze względu na istotną rolę, jaką tego rodzaju sprzęt odgrywa dla funkcjonowania sieci, wykonanie punktu dostępu powinno stać na najwyższym poziomie. Zdecydowana większość urządzeń jest wykonana z tworzyw sztucznych, które dobrze chronią przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

W przypadku szczególnie wymagających warunków w miejscu pracy warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia oraz certyfikaty odporności. Sam koszt punktu dostępu może być różny, a na cenę wpływają przede wszystkim zastosowane rozwiązania oraz moc urządzenia – typowy sprzęt kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Urządzenia przeznaczone dla firm, w których praca na stabilnym łączu ma krytyczne znaczenie, mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Warto też zwrócić uwagę na renomę producenta punktu dostępu. To czynnik, który ma spory wpływ na pomoc w razie awarii lub innych problemów związanych z urządzeniem – warto zwrócić uwagę także na długość i warunki gwarancji. Wśród najczęściej spotykanych producentów znajdują się TP-Link, Ubiquiti czy MikroTik. Urządzenia znanych firm najczęściej cechują się wysoką jakością wykonania i niezawodnością, a także możliwością wygodnego skonfigurowania sprzętu pod kątem wymagań danego przedsiębiorstwa.

Access point to urządzenie, które może się przydać w każdej firmie. Na jakość produktu wpływa liczba nadajników, a także standard wykonania. Odpowiednio wykorzystany punkt dostępu pozwala rozszerzyć działanie sieci i zapewnia dostęp do szybkiego łącza w każdym miejscu w firmie.

Zdj. główne: Thomas Jensen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*