Ekologia

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, ile może zyskać Twoja firma

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, ile może zyskać Twoja firma

Fotowoltaika to coraz częstsze rozwiązanie nie tylko w domach, lecz także w firmach. Dla przedsiębiorców planujących taką instalację przewidziano konkretne wsparcie finansowe.

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko został przygotowany pod kątem potrzeb dużych przedsiębiorstw, które chcą wprowadzić do swojego funkcjonowania energooszczędne rozwiązania – takie jak właśnie panele słoneczne. W ten sposób można uzyskać środki finansowe niezbędne do zamontowania instalacji tego typu. Głównym celem pomocy jest konsekwentny rozwój infrastruktury technicznej na terenie naszego kraju z jednoczesnym utrzymaniem spójności terytorialnej. Dofinansowania systemów fotowoltaicznych dla firm mają także pomóc w kwestii ochrony środowiska, co w efekcie przełoży się na stan zdrowia każdego z nas.

W programie dofinansowania oferowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą wziąć udział różne podmioty. Są to między innymi przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe i jednostki organizacyjne, a także organizacje administracji; zarówno rządowe, jak i pozarządowe. W ramach projektu można uzyskać środki na poprawę efektywności energetycznej, rozwój inteligentnych systemów dystrybucyjnych, a także produkcję i dystrybucję energii z odnawialnych źródeł.

Całość dopełnia możliwość wykorzystania środków do budowy sieci dystrybucyjnych średniego i niskiego napięcia. Warto także zwrócić uwagę na skalę pomocy – korzystając z dofinansowania, wciąż musimy przeznaczyć pewną część własnych środków. Wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie może pokryć więcej niż 85% kosztów poniesionych na rzecz zakupu oraz montażu systemu fotowoltaicznego.

Dofinansowanie fotowoltaika 1
Zdjęcie autorstwa Vivint Solar z Pexels

Program Energia Plus

Kolejnym pakietem dla firm jest program Energia Plus, dzięki któremu również można uzyskać środki potrzebne do zainstalowania systemu fotowoltaicznego. Mogą to zrobić przedsiębiorcy prowadzący małe oraz średnie firmy. Podobnie jak w przypadku poprzedniego pakietu dofinansowań, program Energia Plus został stworzony na potrzeby rozwoju infrastruktury technicznej w Polsce, a także w celu podniesienia komfortu życia i ochrony środowiska. 

Aby otrzymać środki, należy wykonać kilka kroków. Pierwszym z nich jest złożenie odpowiedniego wniosku, który poprzedza stosowny audyt energetyczny rekomendujący inwestycję w OZE. Wraz z wnioskiem musimy złożyć dokumenty, które potwierdzają, że zużycie energii elektrycznej nie przekroczy w ciągu roku wartości 2 GWh. Program Energia Plus może być wykorzystany zarówno w formie dofinansowania, jak i pożyczki. Pierwsza opcja sięga kwoty do 50 tys. złotych, a druga – maksymalnie 3,95 mln złotych. Taka pomoc jest bardzo dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców.

Dofinansowanie fotowoltaika 1
Zdjęcie z Pexels

Zdobądź dofinansowanie do fotowoltaiki dla swojej firmy – program Bocian

Misją programu Bocian jest wspieranie firm, które pragną wdrożyć do swojej działalności nowoczesne rozwiązania energetyczne, takie jak systemy fotowoltaiczne. Pakiet jest stworzony pod kątem redukcji lub nawet eliminacji dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery przez pracę różnych przedsiębiorstw. Wsparcie finansowe obejmuje systemy energetyczne i cieplne. Program umożliwia uzyskanie dodatkowych środków na montaż między innymi wielkoformatowych kolektorów słonecznych wraz z akumulatorem ciepła. Dofinansowanie obejmuje również wytwarzanie energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji na biomasę.

Ważnym elementem programu Bocian jest fakt, że pozyskane środki nie mogą pokrywać kosztów związanych z zarządzaniem inwestycją. Dofinansowanie obejmuje jednak powstawanie inwestycji hybrydowych i magazynów dla wyprodukowanej za pomocą paneli energii elektrycznej oraz ciepła. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać program Bocian do uzyskania pożyczki, której wartość nie przekracza 4 milionów złotych lub 85% wartości całej inwestycji. Warto mieć na uwadze, że pożyczka nie może być umorzona. Jej spłata powinna nastąpić w ciągu kolejnych lat; raty są spłacane co kwartał.

Dofinansowanie to świetna okazja, by wprowadzić fotowoltaikę do firmy

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z licznych programów dotyczących pomocy finansowej przy instalacji paneli fotowoltaicznych. Środki, które można uzyskać, rozpoczynają się od kilkudziesięciu tysięcy, a kończą na kwotach liczonych w milionach. Dzięki tak różnorodnym warunkom otrzymania dotacji każdy przedsiębiorca może liczyć na znalezienie rozwiązania najlepszego dla danej firmy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Bohdan 21.04.2021

    Super artykuł, mega fajnie przekazane informacje!