Artykuł sponsorowany
Porządek to jedno z najważniejszych kryteriów, na podstawie których oceniany jest każdy hotel. Niekorzystne opinie dotyczące utrzymania czystości mogą zniszczyć reputację obiektu. Należy pamiętać o tym, że wysoki standard higieny jest częścią wizerunku firmy i budzi zaufanie – goście chętniej wracają do hotelu, który spełnił ich oczekiwania.
Weryfikacja pokoju hotelowego przez gości ma miejsce dopiero po odebraniu kluczy i często okazuje się pasmem rozczarowań. Goście najczęściej narzekają na niedokładnie wysprzątaną łazienkę, brudną pościel, niezdatne do użytku urządzenia, takie jak np. czajnik czy żelazko, a nawet pleśń w pokoju. Sytuacje tego typu powinny być niedopuszczalne w eleganckim hotelu. Odwiedzający obiekt oczekują od obsługi dokładnego sprzątania pokoju i przestrzeni wspólnych. W czasie pandemii koronawirusa wzrosła świadomość gości dotycząca procedur sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń.
Pracownicy odpowiedzialni za sprzątanie i przygotowanie pokoju, powinni zapewnić gościom zestaw czystych, zadbanych ręczników i szlafroków, zwrócić uwagę na stan dywanów i wykładzin, zdezynfekować blaty, klamki, włączniki światła oraz piloty do telewizorów, a także przypilnować, aby w pokoju unosił się przyjemny zapach. Chcąc zapewnić wysoki standard higieny, warto kupować skuteczne środki do sprzątania, które pozwolą doczyścić armaturę łazienkową od brudu, zacieków i osadu wapiennego.
W dbaniu o czystość istotne jest przykładanie uwagi do szczegółów, takich jak kosmetyki i galanteria hotelowa. Każda łazienka powinna zostać wyposażona w obowiązkowy zestaw składający się z mydła, szamponu i balsamu do ciała. Drobne wyposażenie tego typu, szczególnie w estetycznych opakowaniach, podnosi prestiż hotelu w oczach gości. Nie należy zapomnieć, że dla wielu osób zestaw kosmetyków stał się standardem nawet w przypadku wynajmowania kwater prywatnych. W łazienkach wspólnych przy restauracji albo basenie, a także w pomieszczeniach przeznaczonych dla obsługi, warto zastosować mydło hotelowe w dozowniku – to rozwiązanie będzie bardziej ekologiczne, pozwoli też uchronić się przed kradzieżą i więcej zaoszczędzić.
Warto zadbać o wzmocnienie praktyk higieny osobistej w całym hotelu. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca powinien zapewnić każdemu pracownikowi dostęp do środków higieny osobistej. Warto zadbać o środki czystości dla pracowników, a także stosować środki ochrony indywidualnej, w której skład wchodzą m.in. rękawiczki, maseczki i odzież ochronna. Równie istotne jest przygotowanie stanowisk do dezynfekcji rąk zarówno dla klientów odwiedzających lobby, jak i pracowników. Warto wprowadzić procedury regularnego sprzątania i dezynfekcji wspólnie użytkowanych przestrzeni, takich jak toalety, restauracja hotelowa czy pomieszczenia dla personelu. Utrzymanie higieny w hotelach obejmuje także częste czyszczenie i dezynfekowanie wszystkich systemów wentylacyjnych, dzięki czemu zapobiega się gromadzeniu w nich kurzu i pleśni. Dla lepszej cyrkulacji powietrza należy też regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia.
Podsumowując, na całokształt wrażenia gości dotyczącego czystości obiektu, składa się wiele elementów: od obecności eleganckiego wyposażenia, takiego jak kosmetyki i galanteria hotelowa, przez indywidualną ochronę pracowników, po regularne kontrole techniczne całego obiektu. Nie wszystkie elementy są widoczne na pierwszy rzut oka, ale razem wpływają na samopoczucie gości i komfort ich pobytu w hotelu.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com