BudownictwoProdukcja i maszyny

Czy można naprawić pęknięcia w betonie? 

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy można naprawić pęknięcia w betonie? 

Artykuł sponsorowany

Beton, choć uznawany za wytrzymałe tworzywo, w rzeczywistości dość często podatne jest na uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia. Jak zaradzić temu problemowi? Na to pytanie poznasz odpowiedź lada moment. 

Okres zimowy sprzyja powstawaniu szczelin w betonowych konstrukcjach. Co więcej, pierwsze rysy mogą pojawić stosunkowo wcześnie, nawet wśród nowo powstałych budynków. Wynika to z właściwości betonu, który w pierwszej fazie ulega kurczeniu. Jak zapobiec powstającym pęknięciom? Sprawdźmy! 

Rodzaje pęknięć w betonie

Przyczyn powstania pęknięć w betonie jest kilka, dlatego też, aby podjąć się próby wyeliminowania powstałego problemu należy je dokładnie zlokalizować. Z jakimi rodzajami uszkodzeń możesz mieć do czynienia? 

  • ubytek powstały w wyniku zbyt szybkiego wysychania podkładu podłogowego (pod wpływem promieniowania cieplnego), 
  • pęknięcia pomiędzy różnymi materiałami, 
  • uszkodzenia wokół szczelin dylatacyjnych, 
  • pęknięcia skurczowe. 

Każdy z wyżej wymienionych defektów powstaje na skutek czynników zewnętrznych,tj. warunków atmosferycznych lub obciążeń. 

Jak naprawić uszkodzony beton? 

Wielu amatorów podejmuje się naprawy przy pomocy samodzielnie wykonanej zaprawy, stanowiącej połączenie wody, cementu i piasku. To tańsza alternatywa profesjonalnej masy przeznaczonej do wypełnień. Jeżeli zależy Ci na skutecznej eliminacji wadliwych pęknięć, to zdecydowanie lepiej zainwestować w dobrej jakości produkt, jakim jest wypełniacz do szczelin w betonie. Za jego pomocą nie tylko pozbędziesz się defektów, ale i zapobiegniesz rozszerzaniu powstałych ubytków. 

Pęknięcia powierzchniowe i konstrukcyjne w betonie 

Zanim podejmiesz się naprawy ubytków w betonie, powinieneś określić, jaki to rodzaj pęknięcia jest. Niezależnie jednak od tego, czy ma ono charakter powierzchniowy czy konstrukcyjny, musisz zadbać o to, aby podkład podłogowy był suchy. Wyposaż się również w szlifierkę z tarczą do betonu, dzięki której w oka mgnieniu poszerzysz pęknięcie, by następnie przygotować go do dalszych czynności naprawczych. 

Impregnacja betonu – krok po kroku 

Jak pozbyć się problemu z pękającym betonem? Jednym ze sposobów, pozwalającym na zniwelowanie odsetka powstałych dziur jest zaopatrzenie się w preparaty przeznaczone do impregnacji betonu. Najlepiej sprawdzają się te zawierające dodatki polimerowe, ponieważ posiadają właściwości zszywania rys, w ostatecznym rozrachunku zapobiegają niszczeniu łączenia brzegów drobnych pęknięć i dalszej degradacji powierzchni betonowej. 

Na uwagę zasługują dwa podstawowe preparaty – impregnaty penetrujące oraz powłokowe. Pierwszy z wymienionych posiada właściwości hydrofobizujące beton, natomiast drugi chroni przed wchłanianiem brudu i ułatwia czyszczenie. Dlaczego impregnacja betonu to dobry pomysł? Oto kilka argumentów przemawiających na jego korzyść: 

  • wzmocnienie struktury betonu, 
  • ochrona przed wilgocią i przebarwieniami, 
  • większa odporność na ścieranie, 
  • eliminacja najdrobniejszych rys, 
  • poprawa walorów estetycznych tworzywa. 

Fot.: Markus Spiske/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*