Produkcja i maszyny

Co to jest kotwa — właściwości i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Co to jest kotwa — właściwości i zastosowanie

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Za pośrednictwem kotew można stosunkowo łatwo i szybko połączyć dowolne podłoże z poszczególnymi elementami. Istnieje kilka rodzajów tego typu rozwiązań, które charakteryzują się różnymi właściwościami. Żeby stworzyć solidne i bezpieczne mocowanie przy użyciu kotew należy zastosować łącznik, który może pracować w konkretnych warunkach oraz jest w stanie przenosić odpowiednie obciążenie. Do czego służą kotwy? Jakie są rodzaje kotew? Jakie jest zastosowanie kotew?

Czym jest ankier?

Ankier to inne określenie kotwy. Jest to element, za pomocą którego można trwale połączyć z sobą różnego rodzaju konstrukcje. Łączenia tego typu są powszechnie wykorzystywane w budownictwie i służą do mocowania elementów aluminiowych, stalowych czy drewnianych z różnego rodzaju podłożami betonowymi i murowanymi. Występuje kilka typów kotew m.in. kotwy stalowe czy kotwy chemiczne. Różnią się wzajemnie techniką montażu czy nośnością. Uzyskanie wytrzymałego i trwałego wiązania uniemożliwiającego przesunięcie się względem siebie elementów konstrukcji jest możliwe tylko w przypadku zastosowania odpowiedniego rodzaju kotew.

Jakie są rodzaje kotew?

Kotwy dobieramy przede wszystkim do rodzaju prac, które chcemy przeprowadzić. Każdy typ kotew ma określone właściwości. Kotwy możemy sklasyfikować na kotwy mechaniczne oraz kotwy wklejane.

Kotwy mechaniczne

Kotwy mechanicznej użyjemy, jeśli chcemy uzyskać trwałe i solidne połączenie o sporej nośności. Montaż kotew tego rodzaju jest łatwy i szybki. Skutecznie zapobiegają przemieszczaniu się konstrukcji, co bezpośrednio przekłada się na jej stabilność i bezpieczeństwo. Wyróżniamy:

Kotwy segmentowe, są to kotwy przeznaczone do ciężkich zastosowań. Posiadają atest sejsmiczny oraz właściwości ognioodporne.

Kotwy tulejowe – ten rodzaj służy do przenoszenia niewielkich obciążeń, mogą być przymocowana do różnego rodzaju podłoży.

Kotwy wkręcane do ziemi, mogą być wielokrotnego użytku. Można nimi przymocować różne meble ogrodowe o różnych profilach.

Kotwy opaskowe, które dają możliwość montażu przelotowego. Technika ta znacznie skraca czas oraz zwiększa precyzje instalacji ciężkich elementów. Kotwy opaskowe mają różne głębokości kotwienia.

Kotwy wklejane

Kotew chemicznych użyjemy, gdy zależy nam, aby połączone elementy konstrukcji wykazywały odporność na wstrząsy i wibracje, które przenoszone są za pośrednictwem podłoża, do którego są zamocowane. Można je zainstalować w różnego rodzaju powierzchniach. Dodatkową zaletą kotwy chemicznej jest możliwość mocowania ich blisko siebie oraz blisko krawędzi konstrukcji. Wyróżniamy: kotwy epoksydowe, winyloestrowe oraz poliestrowe.

pracownik używający wiertarki elektrycznej wierci otwór pod metalową kotwę
Fot.: poungsaed_eco/elements.envato.com

Na czym polega kotwienie chemiczne?

Żeby poprawnie zamontować kotwy chemiczne, należy postępować wedle ściśle określonych zasad, w przeciwnym razie kotwienie będzie nietrwałe i słabej jakości. Kotwa chemiczna musi być zamocowana na odpowiednio przygotowanym podłożu. Najpierw wiercimy otwór kotwy, który musi mieć właściwą średnicę. Kolejno wymiatamy z otworu pył po wierceniu i przedmuchujemy go. Odpowiednie przygotowanie otworu montażowego ma wpływ na solidność kotwienia.

Następnym etapem jest aplikacja masy kotwiącej. Jeżeli podłoże, w jakim znajduje się wywiercony otwór montażowy jest betonowe bądź wykonane jest z materiałów pełnych, masę aplikujemy bezpośrednio do otworu. Natomiast jeżeli podłoże jest wykonane z materiałów porowatych, dodatkowo zastosujmy tuleje siatkowe, do których aplikować będziemy masę kotwiącą. Zanim wypełnimy otwór, wyciśnijmy kilka centymetrów masy, aż uzyska jednolity kolor. Następnie wypełniamy masą do połowy otwór i umieśćmy w nim wkręt.

Po umieszczeniu pręta kotwiącego musi dojść do utwardzenia kotwy. W zależności od rodzaju kotwy chemicznej i producenta okres wiązania może być różny. Po upłynięciu odpowiedniego czasu możemy zamocować właściwy element np. uchwyt na ścianę do telewizora czy umywalkę. Poprzez zastosowanie kotew chemicznych uzyskujemy możliwość trwałego i wytrzymałego mocowania.

Co wyróżnia kotwy wklejane?

Kotwy chemiczne charakteryzują się tym, że nie można ich obciążyć bezpośrednio po montażu. Czas wiązania masy kotwiącej uzależniony jest bowiem od temperatury. Tego typu kotwy służą do wykonywania solidnych mocowań w różnych podłożach (beton, kamień, cegła, pustak). W jego skład wchodzi żywica i utwardzacz, dzięki czemu możliwe jest wykonanie zakotwiczenia na krawędzi danej konstrukcji.

Jakie jest zastosowanie kotew?

Kotwy mają szerokie zastosowanie – jest to efektywne i bezpieczne mocowanie, które jest chętnie wykorzystywane jednakowo przez osoby prywatne w gospodarstwach domowych, jak i wielu gałęziach przemysłu. Kotwy znajdują zastosowanie w szczególności w budownictwie, są wykorzystywane m.in. do budowy domów, budynków przemysłowych czy mostów.

Podsumowanie

Kotwy są elementami łączącymi poszczególne części składowe konstrukcji. Różnią się wzajemnie m.in. budową czy techniką mocowania. Mają szerokie zastosowanie szczególnie w budownictwie. Kotwy mechanicznie przeważnie produkuje się ze stali nierdzewnej bądź ocynkowanej. Są wykorzystywane do produkcji poręczy czy wsporników belek. Zaletą kotew chemicznych jest to, że można je montować na krawędziach i blisko siebie oraz nie generują naprężeń na podłoże, w którym są osadzone.

Zdjęcie główne: Bruno/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*