Magazyn i logistyka

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu auta transportowego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu auta transportowego?

Artykuł sponsorowany

Auta transportowe przewożą zazwyczaj towar wart dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych. Taki transport musi być nienagannie przeprowadzony, a do tego niezbędny jest komfort kierowcy i odpowiednie wyposażenie auta. Zazwyczaj samochody transportowe i ciężarowe posiadają konieczne elementy oraz udogodnienia, jednak niektóre z nich trzeba regularnie wymieniać i serwisować, co już nie zawsze jest egzekwowane. Zobacz, co powinno znaleźć się na wyposażeniu samochodu transportowego, by trasa przebiegała bezpiecznie i bez komplikacji. 

Tachograf

Elementem wyposażenia, którego wymaga prawo, jest tachograf. Ten gadżet mierzy czas oraz trasę, jaką przebył wyposażony w niego samochód. Dzięki niemu można łatwo i precyzyjnie określić, kiedy kierowca prowadził pojazd, kiedy odpoczywał oraz kiedy i ile spał. W tachograf muszą być wyposażone zarówno samochody ciężarowe, jak i dostawcze. Dzieje się tak dlatego, że duże auta na drodze są dużo większym niebezpieczeństwem dla innych uczestników ruchu niż zwykłe osobówki, a co za tym idzie, ich kierowcy muszą być w nienagannej formie psychofizycznej. Unia Europejska ściśle określa czas, przez jaki zawodowy kierowca może prowadzić pojazd, a ile musi odpoczywać. Niestety zdarzają się awarie lub celowe zniszczenia tachografów, przez kierowców, których na przykład chcą wykonać trasę w krótszym czasie, kosztem swojego odpoczynku. Z tego powodu każde auto dostawcze oraz ciężarowe, powinno regularnie przechodzić serwis tachografów, w celu wykluczenia usterki. Przemęczony kierowca w ogromnym samochodzie ciężarowym to zagrożenie dla życia wielu ludzi, ponieważ auto osobowe nie ma żadnych szans przy zderzeniu z rozpędzonym TIRem. 

Sprawna klimatyzacja

Działająca klimatyzacja to wcale nie dodatkowy luksus czy fanaberia. Na autostradach próżno szukać cienia, latem palące słońce potrafi naprawdę dać w kość i obniżyć komfort kierowcy na trasie, ale może też być zagrożeniem dla zdrowia. Udar cieplny czy odwodnienie, wynikające ze zbyt długiego przebywania w wysokiej temperaturze to poważne choroby, które mogą wymagać nawet hospitalizacji. Kierowca musi być zdrowy, czuć się komfortowo i mieć trzeźwy umysł, o co trudno w nagrzanej do 50 stopni Celsjusza szoferce transportowego samochodu. Każde takie auto powinno być zaopatrzone w sprawną klimatyzację oraz czynniki do klimatyzacji, które zapewniają jej prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie. 

Nadwozie z termoizolacją 

To wyposażenie absolutnie niezbędne w przypadku transportu leków lub żywności, kiedy od utrzymania określonej temperatury zależy jakość i przydatność dostarczonych produktów. Nadwozia izotermiczne zapewniają ograniczoną wymianę cieplną zewnętrznego otoczenia z wnętrzem naczepy samochodu, dzięki czemu załadunek trzymany jest w odpowiedniej i w miarę stałej temperaturze. Takie nadwozie nie nadaje się jednak do przewożenia mrożonek, ponieważ zakres temperatur, jakie można dzięki niemu utrzymać, niestety nie spada poniżej 0 stopni.

Samochód transportowy jest dla kierowców zawodowych narzędziem pracy, dlatego musi być w nienagannym stanie technicznym. Sprawność tachografu oraz klimatyzacji zapewniają kierowcy bezpieczeństwo i komfort. Czas na odpoczynek oraz odpowiednia ilość snu są niezbędne do sprawnego przeprowadzenia transportu. Z kolei dla bezpieczeństwa przewożonego towaru, zaopatrz auto w izotermiczne nadwozie, które pozwoli na utrzymanie wysokiej jakości produktów.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*