Przemysł 4.0

Automatyzacja produkcji przemysłowej: dlaczego warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Automatyzacja produkcji przemysłowej: dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy, kto prowadzi przedsiębiorstwo produkcyjne, a tym bardziej duży zakład przemysłowy, zetknął się z pojęciem automatyzacji. Jest to bardzo ważny trend w gospodarce, który stanowi odpowiedź na coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników, rosnącą presję płacową oraz potrzebę zaspokojenia dużych oczekiwań konsumpcyjnych. Automatyzacja produkcji przemysłowej, choć może się wydawać niezwykle skomplikowanym, czasochłonnym i kosztownym procesem, w rzeczywistości stanowi inwestycję będącą w zasięgu większości przedsiębiorstw. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Na czym to polega?

Automatyzacja produkcji przemysłowej to proces, który ma na celu częściowe lub całkowite wyeliminowanie bezpośredniego zaangażowania pracowników w produkcję oraz logistykę magazynową.

Jest to realizacja idei tzw. inteligentnej fabryki, w której wszystkie elementy ściśle ze sobą współpracują, wymagając jedynie nadzoru ze strony wykwalifikowanych operatorów. Niezbędne jest tutaj sięgnięcie po rozwiązania z dziedziny automatyki przemysłowej, jak i urządzenia pozwalające zautomatyzować m.in. proces transportu wewnętrznego towarów (tzw. transport bliski).

Automatyzacja wpisuje się w trwającą rewolucję przemysłową, obrazowo nazwaną Przemysłem 4.0. Ten trend będzie przybierać na sile w obliczu wyzwań, przed jakimi stoją współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne, a związanych chociażby z niedoborem pracowników.

Kiedy warto zainwestować w automatyzację produkcji przemysłowej?

Automatyzacja, choć bez wątpienia generuje spore koszty początkowe, jest inwestycją obliczoną na wieloletnie korzyści dla przedsiębiorstwa. Warto się na to zdecydować w każdej z opisanych poniżej sytuacji:

  • Gdy przedsiębiorstwo cierpi na chroniczne braki kadrowe, nie może uzupełnić wakatów, jednocześnie ponosząc coraz wyższe koszty zatrudnienia;
  • Gdy zakład wyczerpał już możliwości w zakresie zwiększania wydajności w oparciu o aktualnie wykorzystywane technologie;
  • Gdy koszty utrzymania zakładu są nieproporcjonalnie wysokie do wypracowywanego zysku;
  • Gdy przedsiębiorstwo traci przewagę konkurencyjną, nie mogąc jednocześnie dłużej rywalizować na gruncie cen oraz tempa produkcji;

Korzyści z automatyzacji

Inwestycja w obszarze automatyzacji produkcji przemysłowej, o ile zostanie dobrze zaplanowana i poprawnie zrealizowana, może przynieść przedsiębiorstwu szereg kluczowych korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • Realne obniżenie kosztów produkcji, chociażby poprzez ograniczenie zużycia materiałów;
  • Rozwiązanie problemu niedoborów kadrowych;
  • Zmniejszenie presji płacowej ze strony aktualnych pracowników;
  • Możliwość zoptymalizowania wykorzystania kadr przedsiębiorstwa;
  • Wzrost poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu;
  • Zwiększenie wydajności produkcji i tym samym konkurencyjności przedsiębiorstwa;
  • Możliwość zwiększenia dostępności linii produkcyjnej, włącznie z przejściem na model produkcji w systemie całodobowym;

Więcej o korzyściach wynikających z automatyzacji produkcji przemysłowej przeczytasz w artykułach na stronie internetowej https://promuskatowice.pl/artykuly/.

Od czego zacząć?

Planując inwestycję w automatyzację produkcji przemysłowej, warto na dobry początek rozejrzeć się za partnerem, który zapewni kompleksową realizację takiego projektu. Powinno to być przedsiębiorstwo specjalizujące się we wdrażaniu systemów automatyki, mające wieloletnie doświadczenie w tym obszarze i cieszące się dobrą opinią w branży przemysłowej.

Rekomendowanym projektantem i wykonawcą zautomatyzowanych linii transportowych jest PROMUS Katowice. Ta spółka od ponad 30 lat realizuje zaawansowane projekty na rzecz klientów z branży przemysłowej, meblowej czy automotive, zapewniając kompleksową obsługę od doradztwa technicznego, aż po uruchomienie i serwis linii transportowej.

Z pełną ofertą oraz zakresem kompetencji PROMUS Katowice można się zapoznać na stronie internetowej spółki https://promuskatowice.pl/.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*