Artykuł sponsorowany
O ile proste i mało wymagające zawody może wykonywać praktycznie każdy po krótkim przeszkoleniu, są profesje, które wymagają specjalnych kwalifikacji. Konkretne umiejętności są konieczne na stanowiskach technicznych, mocno manualnych oraz związanych ze zdrowiem i leczeniem. Zobacz, jakie zawody wymagają specjalnego wykształcenia i umiejętności praktycznych.
Wszelkie zawody medyczne, takie jak lekarz, pielęgniarz czy ratownik medyczny, wymagają bardzo rozległej i specjalistycznej wiedzy. Nikt przypadkowy nie ma prawa znaleźć się w karetce pogotowia, helikopterze ratunkowym czy na oddziale szpitalnym, w charakterze specjalisty. By pomagać ludziom i leczyć choroby potrzebujesz wykształcenia, ogromnej wiedzy i praktyki, a także pewnych naturalnych predyspozycji i powołania do wykonywania tak trudnego i odpowiedzialnego zawodu.
Prowadzenie księgowości w firmie to również bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga wiedzy oraz wielu szkoleń. Nikt bez znajomości przepisów oraz zasad, którymi rządzi się księgowość nie mógłby zajmować się tym zarobkowo. Ponadto każdy księgowy wie, że nie jest to zajęcie dla osób leniwych czy niezorganizowanych. Dobry księgowy posiada także certyfikację zawodową, która umożliwia awanse na wyższe stanowiska i świadczy o kwalifikacjach danej osoby. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na stronie https://skwp.pl/certyfikacja/.
Praca przy obróbce metali jest bardzo precyzyjnym i wymagającym zadaniem. Podczas spajania ze sobą metali, obróbki skrawaniem czy cięcia, wiele rzeczy musi być dopilnowanych. Skomplikowana obsługa maszyn oraz praktyczne umiejętności wymagane na tym stanowisku sprawiają, że objąć je może tylko przeszkolona do tego osoba. Wyginanie blachy przez zupełnie przypadkowego, niedoświadczonego człowieka, może być bardzo niebezpieczne. Szkolenie dla takiego pracownika to absolutne minimum, jednak najlepiej, by przeszedł on co najmniej półroczny kurs, obejmujący zarówno teorię, jak i praktykę w tej dziedzinie.
W tym zawodzie twarde umiejętności nie są tak ważne, jak kwalifikacje miękkie. Zaradność, zdolność do pracy w stresie, empatia, cierpliwość, szybka reakcja, to tylko niektóre z umiejętności miękkich, jakie powinien posiadać ktoś, na co dzień ma obcować z klientami o różnym nastawieniu. Stanowisko w dziale obsługi klienta wymaga też bardzo wysokiej kultury osobistej, obycia wśród ludzi oraz ekstrawertyczności. Niestety zamknięci w sobie i nieskorzy do rozmowy introwertycy poradzą sobie z takim zawodem gorzej niż osoby otwarte i łatwo zjednujące sobie ludzi.
W zawodach artystycznych, a zwłaszcza tych, związanych z muzyką, bardzo ważne są kwalifikacje nabyte oraz wrodzone predyspozycje. Nikt przecież nie rodzi się z umiejętnością gry na fortepianie, ale niektórym nauka gry na instrumencie przychodzi łatwiej niż innym. Poza talentem potrzebna jest jednak jeszcze praktyka, ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i ogromny zapał do pracy. Każdy zawód kreatywny, związany ze sztuką, wymaga kwalifikacji, które potwierdzają świadczone usługi.
Wiele zawodów może być wykonywane przez praktycznie przypadkowych ludzi, jest jednak grupa profesji, które wymagają konkretnych umiejętności i kwalifikacji. Ich lista, poza kilkoma wymienionymi przez nas zajęciami jest bardzo długa.
Zdjęcie główne: LinkedIn Sales Navigator/pexels.com