Wagi przemysłowe to niezbędne urządzenia w wielu firmach. Precyzyjne pomiary dokonywane w celu monitorowania objętości transportowej to jedna z głównych funkcji tych urządzeń. Sprawdź, czym jeszcze się charakteryzują.
Obecnie w praktycznie każdym segmencie i branży przemysłu wykorzystuje się wagi przemysłowe. Zaczynając od tych stosunkowo małych, czyli paletowych, a kończąc na ogromnych wagach kolejowych. Do tych najczęściej wykorzystywanych zalicza się:
Często jakość wykonania, zastosowane materiały oraz ich trwałość definiują to, która waga najlepiej sprawdzi się w ciężkich warunkach przemysłowych, na przykład na produkcji. Ponadto ważną kwestią są również podzespoły elektroniczne i wykorzystanie najnowszych technologii, które gwarantują poprawny, precyzyjny pomiar.
Najprościej rzecz ujmując, jest to zbiornik, który został umieszczony na czujnikach tensometrycznych. Pozwala na odważenie odpowiedniej ilości produktu, aby następnie wrzucić go do dzieży lub miksera. Wyróżnia się kilka typów wag zbiornikowych w zależności od ich przeznaczenia:
Proces ważenia w wagach zbiornikowych odbywa się całkowicie automatycznie. Operator przy użyciu jednego z przycisków rozpoczyna pomiar. W ciągu godziny waga zbiornikowa może wykonać od kilku do kilkunastu pomiarów.
Zaawansowane technologicznie wagi paletowe są stosunkowo lekkie i przy tym mobilne. Dzięki temu znajdują zastosowanie w prawie każdym magazynie. Co ważne, można na nie wjechać wózkiem paletowym ręcznym. Cały proces ważenia jest więc niezwykle prosty i szybki. Udźwig wag paletowych waha się w zależności od producentów i potrzeb użytkowników. Zaczyna się od kilkuset kilogramów, a kończy na kilku do kilkunastu tonach.
Wagę platformową powszechnie stosuje się w magazynach. Stąd bardzo często nazywa się ją magazynową. Znajduje zastosowania zarówno w centrach dystrybucji, jak również w magazynach surowca funkcjonalnego przy hali produkcyjnej. Do uzyskania pomiaru konieczny jest wjazd bezpośrednio na pomost wagi. Platforma spoczywa na tensometrycznych przetwornikach siły. Mały wymiar wysokościowy gwarantuje brak konieczności unoszenia towarów na znaczne wysokości. Przekłada się to z kolei na większe bezpieczeństwo i szybkość pomiarów. Wagę platformową można zagłębić w nawierzchnię lub wyposażyć w najazd.
Jak sama nazwa wskazuje, waga kolejowa służy do ważenia ładunków odpadowych w pociągach i pojazdach transportowych z wagonami na szynach. Co ciekawe, waga może dokonać pomiaru, kiedy pociąg stoi, ale także podczas jego ruchu i to bez strat w precyzji podanego wyniku. Ważenie, śledzenie i odczyt ułatwiony jest za sprawą integracji wag kolejowych z systemami RFID. W ten sposób tworzy się sieć szczegółowo gromadzonych danych wykorzystywanych na potrzeby przemysłu kolejowego lub danego przedsiębiorstwa.
Wagi samochodowe wykorzystuje się do ważenia pojazdów z odpowiednią ilością towarów. Kiedy samochód dostawczy lub ciężarowy stoi na wadze, rozpoczyna się załadunek. Można w ten sposób precyzyjnie odmierzyć wagę pojazdu z ładunkiem, co przekłada się na możliwość uniknięcia popularnych problemów na trasie, takich jak kontrole drogowe, czy wypadki spowodowane nadmiernym obciążeniem osi. Wagi samochodowe są często zintegrowane z urządzeniami do mapowania GPS, aby zapewnić operatorowi stałą kontrolę nad flotą pojazdów.
W branży przemysłowej wykorzystuje się także wagi hakowe. Sprawdzają się w warsztatach samochodowych, fermach hodowlanych czy gospodarstwach rolnych. Wszystko za sprawą stosunkowo prostej budowy i niewielkich gabarytów.
Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik