Pozycjonowanie

Ile kosztuje pozycjonowanie od strony technicznej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ile kosztuje pozycjonowanie od strony technicznej?

Jeśli prowadzisz swój biznes online, z pewnością obiło Ci się o uszy słowo „pozycjonowanie”. Czy wiesz jednak, jaki jest koszt działań, które warto wdrożyć na stronie? Sprawdź najważniejsze informacje i ciesz się wysoką pozycją w wyszukiwarce!

Czym jest pozycjonowanie?

Krótko mówiąc – to proces poprawiający widoczność witryny w Google, czyli doprowadzający do momentu, w którym po wpisaniu odpowiedniej frazy kluczowej w wyszukiwarce, użytkownikowi pokaże się Twoja strona. Pozycjonowanie, potocznie zwane także SEO od angielskiego określenia Search Engine Optimization, składa się z kilku podstawowych elementów:

  • Doboru, implementowania oraz monitorowania fraz kluczowych,
  • Tworzenia tekstów (contentu) o odpowiedniej strukturze, a także merytoryce odpowiadającej zapytaniom klientów,
  • Optymalizacji witryny pod algorytmy robotów Google, 
  • Link Buildingu,
  • Analizy konkurencji.

Skuteczne działania SEO podnoszą ruch na stronie, dzięki czemu zwiększają się przychody Twojej firmy oraz zmniejsza współczynnik odrzuceń. Tak naprawdę obecnie nie da się prowadzić biznesu bez zwracania uwagi na pozycjonowanie – biorąc pod uwagę dużą konkurencję, to od pozycji strony w Google zależy, czy klient w ogóle na nią trafi. 

Ile to kosztuje?

Aktualnie na rynku działa wiele firm, które przejmują od użytkownika kontrolę nad SEO i prowadzą działania w tym zakresie. Niestety nie da się w łatwy sposób określić potencjalnego kosztu takiej usługi. Cena zależy bowiem od wielkości strony internetowej i jej aktualnego stanu, długości umowy, konkurencyjności oraz ustalonego zakresu prac. 

Jeżeli jednak chcesz skorzystać z pomocy specjalistów, musisz mieć na uwadze, że nie jest to jednorazowy koszt. Najpierw trzeba bowiem opracować strategię i wdrożyć ją w obrębie witryny, następnie zaś przeznaczyć konkretny budżet na działania stałe: raporty, wprowadzanie zmian czy cykliczne publikowanie contentu. 

Najprostszy sposób oszacowania wstępnych kosztów to ustalenie kwoty, jaką chce się przeznaczyć na działania SEO, a potem sprawdzenie, co różne firmy są w stanie wykonać w obrębie tej sumy. Zwykle można poprosić o wycenę prosto na stronie internetowej usługodawcy, czasami rozpisane są także poszczególne pakiety.

Podejmując decyzję, zwróć uwagę na to, by oferta zawierała wszystkie najważniejsze i zarazem niezbędne elementy skutecznego pozycjonowania:

  • Audyt SEO i wstępną analizę strony potwierdzoną raportami,
  • Strategię na kolejne miesiące,
  • Propozycje działań z zakresu zdobywania dobrej jakości linków,
  • Dobór fraz kluczowych,
  • Optymalizację treści oraz propozycje tematów (lub, w zależności od zakresu usługi, gotowe już teksty),
  • Porównanie z konkurencją,
  • Monitoring efektów wraz z możliwością konsultacji.

Powierzając pozycjonowanie specjalistom z wiarygodnymi opiniami będziesz mieć pewność, że Twoja strona jest w dobrych rękach. To także gwarancja profesjonalnych efektów – możesz poprosić na przykład o lokalne pozycjonowanie na Australię czy w obrębie mało znanej branży.

Koszt samodzielnego pozycjonowania 

Oczywiście działania SEO możesz prowadzić także własnoręcznie – musisz jedynie pamiętać, że wymaga to sporej ilości czasu i wiedzy oraz zakupu narzędzi, które Ci w tym pomogą. Na szczęście na rynku znajduje się wiele specjalistycznych programów z zakresu pozycjonowania, na przykład:

  1. Semrush – od 119$/msc,
  2. Senuto – od 83 zł/msc,
  3. Ahrefs – od 99$/msc.

Dokładając do tego darmowe narzędzia, takie jak Google Analytics, Google Search Console czy Answer The Public, uda się uzyskać dobrą podstawę do działań SEO – przynajmniej tych początkowych. Za pomocą pakietu programów sprawdzisz ilość i jakość linków, to, na jakie frazy rankuje strona, czy nie występuje kanibalizacja treści itp. Otrzymasz także raporty i analizy, które pozwolą Ci skupić się na konkretnych efektach, między innymi na poprawie działania strony, wprowadzeniu nowych fraz kluczowych (np. brandowych, long-tail czy lokalnych, jak pozycjonowanie na UK), optymalizacji treści.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje pozycjonowanie. To skomplikowane zagadnienie, do którego musisz podejść po odpowiednim przemyśleniu swoich oczekiwań i sprecyzowaniu, czego potrzebujesz. 

Fot. Danial Igdery/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Piotr 30.04.2022

    Z finansowego punktu wiedzenia samodzielne pozycjonowanie wydaje mi się bardzo nieopłacalne. Doświadczona i skuteczna agencja seo jest znacznie lepszą inwestycją, bowiem w cenie uwzględniona jest nie tylko fachowa opieka nad witryną, ale również możliwość konsultacji z ekspertem, gdzie w wypadku pracy w pojedynkę, polegać musielibyśmy na wiedzy zaczerpniętej z blogów i innych witryn. Lepiej zapłacić raz a dobrze, a prawdopodobnie po kalkulacji, współpraca będzie korzystniejsza finansowo.

  • Julian 14.05.2022

    Patrząc na stawki abonamentowe dostępu do kluczowego software’u, działania w pojedynkę w kontekście pozycjonowania, wydają się małoopłacalne. Audyt seo u agencji interaktywnej z reguły jest darmowy, więc czemu by nie spróbować?