Odzież robocza zastępuje ubranie. Jest zakładana wtedy, gdy istnieje ryzyko styczności z niebezpiecznymi zabrudzeniami. Z kolei odzież ochronna, jak sama nazwa wskazuje, chroni wybrane części ciała.
Kodeks pracy dokładnie określa różnice między rodzajami odzieży. Art. 237. § 1. mówi jasno – „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu
zabrudzeniu;
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa
i higieny pracy.”
W niektórych przypadkach pracodawca może wyznaczyć specjalne stanowiska, w których dozwolone jest używanie prywatnej odzieży i obuwia pracownika. Musi ona jednak spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie oznacza to oczywiście, że ten wyjątek można stosować w przypadku każdego stanowiska. Wręcz przeciwnie. Jeżeli istnieje duże ryzyko zabrudzenia lub skażenia odzieży i obuwia, należy bezwzględnie zapewnić pracownikom specjalną odzież ochronną.
W Kodeksie pracy znajduje się również Art. 237. § 1., w którym czytamy – „Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy”. Ponadto – „Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.”
Odzieży i obuwia, które w żaden sposób nie chronią pracownika, nie można traktować jako środka ochrony indywidualnej.
Niezwykle istotnym elementem ubioru każdego pracownik jest obuwie, które również musi być dostosowane do warunków pracy. W różnych normach kategorie obuwia są oznaczane w inny sposób, jednak klasyfikacja jest bardzo podobna.
Należy pamiętać, że nawet najlepsza odzież i obuwie ochronne nie zastąpią rozwagi, zachowawczości i skupienia w trakcie wykonywania obowiązków. Osoby pracujące w szczególnie niebezpiecznych warunkach muszą być stale czujne. Ponadto, dobrą praktyką jest przewidywanie zagrożeń, dzięki czemu ryzyko ich wystąpienia znacząco maleje.
Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik