BudownictwoProdukcja i maszyny

Niwelacja terenu – jaki sprzęt będzie potrzebny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Niwelacja terenu – jaki sprzęt będzie potrzebny?

W jaki sposób przeprowadzić niwelację terenu? Czy warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, czy wykonać ją samodzielnie? Co trzeba wziąć pod uwagę, wykonując prace tego typu?

Pod pojęciem “niwelacja terenu” kryją się dwie czynności, które niezwykle często są ze sobą mylone. Pierwsza z nich to wykonywanie tak zwanej siatki terenu, czyli określanie różnic między punktami. Tę czynność wykonują geodeci przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzięki ich pracy wiemy, w którym miejscu działki znajdują się górki, doły i hałdy. Ponadto, uzyskujemy informację dotyczącą nachylenia terenu. Z kolei druga definicja odnosi się do profilowania terenu. W praktyce są to wszystkie czynności, które dążą do jak najdokładniejszego wyrównania działki lub dostosowania terenu do konkretnego celu.

Jak przygotować się do niwelacji terenu?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zaplanowanie niwelacji terenu. Należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość działki, która w wielu przypadkach jest kluczowa, ale również różnicę poziomów oraz rodzaj gleby. Warto pamiętać, że niwelacja terenu, oprócz usunięcia wzniesień, wymaga również zasypania dołów. W wielu przypadkach konieczne będzie dowiezienie ziemi. Na szczęście na rynku można znaleźć wiele firm, które specjalizują się w usługach tego typu.

  • W sytuacji, gdy zaczynamy profilować teren, na którym powstanie budynek, warto pamiętać o jednej zasadzie. Spadek terenu zawsze powinien kierować się w stronę granic działki. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim chodzi o wilgoć, która może gromadzić się wokół fundamentów. W sytuacji, gdy nie będzie odprowadzana tylko gromadzona, może dojść do stopniowego uszkodzenia murów. Ponadto, istnieje duże ryzyko wysokiej wilgotności powietrza w piwnicy, która może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.
  • Chcąc jak najdokładniej wyrównać teren, warto zainwestować w niwelator. Urządzenie tego typu wykorzystuje technologię laserową, charakteryzującą się niezwykle wysoką precyzją. W dużym uproszczeniu jego sposób działania można porównać do działania poziomicy.
  • Im mniejsza działka, tym teoretycznie wykonanie niwelacji terenu jest prostsze. W praktyce okazuje się jednak, że najwięcej pracy jest w przypadku działek, na których występują głębokie doły i wysokie wzniesienia. W takich przypadkach samodzielne profilowanie będzie bardzo czasochłonne.
  • Najważniejszymi narzędziami wykorzystywanymi podczas samodzielnej niwelacji terenu są łopata, szpadel i taczka. Dzięki nim jesteśmy w stanie stosunkowo szybko wyrównać nierówności na niewielkiej działce. Przydadzą się również rękawice ogrodnicze, które chronią dłonie nie tylko przed zabrudzeniem, ale też przed drobnymi urazami mechanicznymi.

Profesjonalne firmy dysponują zaawansowanymi urządzeniami do niwelacji terenu, które poradzą sobie z praktycznie wszystkimi nierównościami. Skorzystanie z usług tego typu warto rozważyć, gdy dysponujemy bardzo dużą działką. W innym wypadku, jeżeli czujemy się na siłach, mamy chęci i wolny czas, warto spróbować wyrównać teren samodzielnie.

Niwelacja terenu pod trawnik

Przygotowując teren pod trawnik, nie trzeba planować żadnych spadków terenu. W sytuacji, gdy podłoże będzie równe, istnieje większa szansa na równomierną wilgotność gleby. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której trawa w każdym zakątku działki rośnie mniej więcej tak samo.

  • Osoby, które chcą na swoim trawniku zbudować skalniak, powinny w jednym miejscu usypać górkę, której wielkość zależy od planowanej wielkości konstrukcji.
  • Wykonując niwelację terenu pod trawnik, częściowo usuwamy tak zwaną warstwę humusu, która jest najbardziej urodzajna. Aby trawa, kwiaty i drzewka prawidłowo się rozwijały, należy nawieźć nowej, żyznej gleby. Im ta warstwa będzie grubsza, tym lepiej dla roślin.

Samodzielną niwelacją terenu kieruje prosta zasada. Im więcej czasu jej poświęcimy, tym lepsze efekty uzyskamy. Jeżeli mamy taką możliwość, warto poprosić o pomoc przynajmniej jedną osobę. Wówczas wykonanie wszelkich prac będzie nie tylko szybsze, ale również przyjemniejsze.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*