Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy wraz z rozwiniętą technologicznie infrastrukturą to klucz do sukcesu w przypadku obsługi współczesnych stanowisk produkcyjnych.
Obecnie coraz częściej można spotkać na linii produkcyjnej roboty, które z powodzeniem potrafią zastąpić pracę człowieka-operatora. W zależności od wykonywanej produkcji, zadania dla poszczególnych robotów różnią się od siebie. Niekiedy mogą to być proste czynności, jak odkrawanie pewnych części czy zrobienie zdjęcia, a innym razem może obejmować cały proces tworzenia produktu, zaczynając od projektu, a kończąc na gotowym wyrobie.
Skuteczne zastosowanie robotów jest możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Rozwój robotyki jest tak znaczny, że na przestrzeni kilkunastu lat widać spory wzrost zaawansowania prac nad współczesnymi robotami. Wiele z nich potrafi poruszać się w sposób zbliżony do człowieka. Wszystko to dzięki tysiącom połączeń elektronicznych, które wprawiają w ruch zróżnicowane elementy. To one nadają robotom ten wyjątkowy charakter, a także nieograniczone możliwości w kwestii tempa pracy.
Właśnie szybkość wykonywania pewnych zadań jest jedną z najbardziej docenianych zalet robotyki. Zapewniając odpowiednie tempo, można w zdecydowanie krótszym czasie osiągnąć zamierzone cele produkcyjne, które z pomocą człowieka nie mogłyby zostać w tak krótkim czasie zrealizowane.
Niestety w przypadku najnowszych technologii jest też tak, że mogą one ulegać dość częstym awariom. Wymaga to wizyt mechaników, a także spowalnia proces produkcji. Jeśli jednak pracują nieprzerwanie, potrafią być niezastąpione. Dzięki wysokiej automatyzacji mogą w zasadzie pracować nieustannie bez konieczności robienia przerw. To duża zaleta, szczególnie porównując je do ludzi, dla których konieczne jest zaplanowanie kilkunastominutowej przerwy w cyklu pracy ośmiogodzinnej.
Aby zmniejszyć zaangażowanie osób, w tym operatora na linii produkcyjnej, wprowadzane są liczne udogodnienia, które mają w znaczny sposób ułatwić pracę i usprawnić proces produkcji.
Jednym z przykładów ułatwienia pracy na linii jest wprowadzenie specjalnie przygotowanych narzędzi, które będą w odpowiedni sposób dopasowane do potrzeb obsługujących je osób. Muszą więc być jak najwyższej jakości, a także posiadać niezbędne dodatkowe elementy, które będą przydatne w chwili, gdy czegoś zabraknie.
Na przykład podczas montażu zderzaka, podstawowym narzędziem operatora jest wkrętarka i śrubokręt. Jeśli obydwa narzędzia będą wysokiej jakości, a także będą posiadać niezbędne dodatkowe akcesoria, wówczas praca nie tylko przebiegnie dużo szybciej, ale też zdecydowanie łatwiej. Produkt, jaki powstał w efekcie, będzie solidniejszy.
Ciekawym usprawnieniem na linii produkcyjnej jest doczepiona do narzędzi montażowych linka w postaci specjalnego drutu, który utrzymuje na przykład wkrętarkę zawsze na tej samej wysokości. W ten sposób pracownicy unikają wielu niepotrzebnych ruchów związanych z odkładaniem wkrętarki. Urządzenie cały czas wisi na tej samej wysokości, co znacznie poprawia ergonomię pracy. To bardzo duże udogodnienie dla operatorów, a także pracowników linii produkcyjnej.
Wyzwaniem dla współczesnej produkcji jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wytwarzania produktu wraz z zachowaniem najwyższych standardów, szczególnie w zakresie ochrony środowiska. Aby to zrobić, coraz więcej nowoczesnych firm, a także zakładów produkcyjnych, wdrożyło szereg procesów mających na celu usprawnienie produkcji. Opierają się one o nowe, uwzględniające środowisko cele, które mają często charakter długoterminowy.
Przy tak dużej produkcji często dochodzi do sytuacji, że środowisko naturalne może być w pewien sposób zagrożone. Wówczas należy wdrożyć najlepsze rozwiązania, które powinny mieć na uwadze dobro człowieka, pracownika, ale również to, żeby środowisko nie ucierpiało od zbyt dużej emisji szkodliwych substancji będących efektem produkcji.
Zmniejszenie zaangażowania operatora na linii produkcyjnej jest możliwe dzięki wdrażaniu nowych technologii oraz automatyzacji pracy. Warto przy tym pamiętać, że maszyny jeszcze długo nie będą w stanie zastąpić w zupełności człowieka.
Zdj. główne: Petr Magera/unsplash.com