Ekologia

Ekologia w budownictwie – czy to możliwe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ekologia w budownictwie – czy to możliwe?

Artykuł sponsorowany

Ekologia jest w obecnych czasach niezwykle ważna. Katastrofa klimatyczna postępuje, dlatego musimy stale poszukiwać jak najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Ta konieczność dotyczy także branży budowlanej? Ale czy jest to w ogóle możliwe? Zobacz, jakie ekologiczne alternatywy znajdują zastosowanie w budownictwie.

Ograniczenie zużycia paliwa i emisji spalin

Jakość powietrza w Polsce woła o pomstę do nieba. Przez smog i zanieczyszczenie atmosfery rocznie w naszym kraju umiera aż 46 tysięcy osób. To przerażające statystyki, które pokazują, że zadbanie o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Niestety większość sprzętów i maszyn budowlanych, napędzanych jest właśnie paliwem. Sposobem na to, by choć trochę ograniczyć zużycie paliw i emisję spalin do atmosfery, możesz zainwestować w kompresory bezolejowe. Są one tak samo efektywne, jak tradycyjne modele, lecz są one o wiele bardziej neutralne dla środowiska. Wprowadzając taką zmianę w swojej firmie budowlanej, inwestujesz w przyszłość swoją, swoich dzieci i wnuków. Ta propozycja naprawdę się opłaca!

Fotowoltaika – sposób na uratowanie planety i oszczędzanie 

Z pewnością wiesz, czym są panele słoneczne. Pozwalają one na pobieranie energii bezpośrednio ze słońca, przerabianie jej na energię elektryczną i w efekcie, zasilanie praktycznie całego gospodarstwa domowego za pomocą promieni słonecznych. To nie tylko ogromna oszczędność (montaż paneli fotowoltaicznych pozwala zaoszczędzić nawet 90% kwoty rachunków za prąd), lecz także ogromna ekologia. Nie od dziś wiadomo, że elektrownie emitują do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych, pyłów i zanieczyszczeń. Panele słoneczne praktycznie nie zabierają miejsca. można zamontować je na dachu domu lub na przykład na wiacie parkingowej. Takie usługi znajdziesz i zamówisz na https://mlsystem.pl/fotowoltaiczne-zadaszenie-parkingu-carport/. Jak wykorzystać fotowoltaikę w branży budowlanej? Przecież pojazdy budowlane potrzebują zadaszenia i ochrony! Na wiacie możesz zamontować panele, a energię, którą wyprodukują, z powodzeniem wykorzystasz, na przykład do ładowania narzędzi i sprzętów. 

Dlaczego warto być eko?

Myślenie eko i wprowadzanie ekologicznych modyfikacji się opłaca! Unia Europejska wprowadziła tak zwane Białe Certyfikaty. To wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki prawa majątkowe, które można otrzymać za różne przedsięwzięcia, zmierzające w kierunku poprawy efektywności energetycznej. Biały Certyfikat ma wartość jednej tony zaoszczędzonego oleju ekwiwalentnego. Spieniężyć je można na Towarowej Giełdzie Energii. 

Biały Certyfikat można otrzymać między innymi za wymianę lub modernizację: izolacji termicznej budynku, oświetlenia zewnętrznego lub zewnętrznego budynku, kotłowni, urządzeń instalacji oraz grupowych i indywidualnych węzłów cieplnych z zastosowaniem urządzeń i technologii o wyższej efektywności energetycznej. Do otrzymania takiego certyfikatu prowadzi jeszcze wiele innych dróg.

Ekologia stała się nie wyborem, a koniecznością. W obliczu katastrofy, której świadkami wszyscy jesteśmy, należy szukać rozwiązań pozwalających na pozytywne zmiany. Branża budowlana oraz budownictwo to obszary, w których nadal pozostaje ogromne pole do zmian. Wciąż przy pracach budowlanych produkowane jest mnóstwo plastiku oraz mikroplastiku, które zanieczyszczają środowisko. Są jednak sposoby na to, by jak najbardziej zminimalizować ilość produkowanych śmieci. Nie bój się wdrożyć ich w życie!

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*