Artykuł sponsorowany
Z terminem „utylizacja” każdy spotkał się choć raz w życiu. Jest to jednak proces dość skomplikowany, przez co wiele osób rozumie to pojęcie mylnie lub całkowicie opacznie.
Utylizacji podlegają rozmaite odpady, ale nie wszystkie śmieci można zutylizować. Potocznie słowa „utylizacja” używa się zamiennie ze słowami „zniszczenie” czy „unieszkodliwienie”. Jest to częściowo słuszne, choć nie są to synonimy. Opowiadamy, czym jest utylizacja.
Choć rzeczywiście w procesie utylizacji odpady są niszczone i unieszkodliwiane, na tym nie koniec. Myślą przewodnią dla utylizowania odpadów jest wykorzystanie ich jako surowca wtórnego. Dezintegracja śmieci ma na celu rozłożenie ich na czynniki, z których może powstać coś nowego.
Przykładem, który doskonale obrazuje ideę utylizacji jest przemysł mięsny i rybny. Zarówno padlinę, jak i produkty uboczne z przetwórstwa mięsa wykorzystuje się do tworzenia na przykład suplementów dla zwierząt. Mączka kostno-stawowa jest bardzo wartościowym dodatkiem do diety zwierząt gospodarskich. Z kolei tłuszcz pozostały po produkcji i wytopiony z padliny wykorzystuje się między innymi do produkcji kleju.
Jest to proces, któremu przyświeca przede wszystkim ekonomia. Odpady niebezpieczne, których nie da się ponownie wykorzystać, podczas utylizacji są unieszkodliwiane poprzez wysoką temperaturę i środki chemiczne.
Wiedząc już, czym jest i co ma na celu utylizacja, nie sposób nie skojarzyć jej z recyklingiem. Czy można postawić między tymi pojęciami znak równości? Nie do końca.
Owszem, w obu przypadkach efekt jest dość podobny, jednak utylizacji przyświeca przede wszystkim ekonomia i optymalizacja kosztów, podczas gdy przy recyklingu liczy się ochrona środowiska. Odpady w procesie utylizacji są wykorzystywane do maksimum, ponieważ zwiększa to zysk z produkcji, z kolei na recyklingu praktycznie nie da się zarobić lub jest to bardzo trudne. Przetworzone po raz kolejny plastikowe butelki i opakowania oraz papier z makulatury czy szkło z odzysku są bardziej przyjazne dla środowiska, ale nie generują przychodu dla firmy.
Nieco inaczej sprawa ma się, jeśli chodzi o utylizację odpadów szpitalnych i medycznych, ponieważ w tym przypadku nie chodzi o zysk, a unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych. Jeśli zużyte strzykawki, brudne bandaże, podkłady higieniczne czy pozostałości po zabiegach medycznych trafiłyby do kubła z odpadami zmieszanymi, mogłoby to prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób.
Igły, strzykawki, żyletki, zakrwawione plastry i bandaże, właściwie wszystkie odpady okołomedyczne, mające kontakt z ciałem i płynami ustrojowymi powinny trafić do utylizacji. W aptekach lub szpitalach możesz często znaleźć specjalne pojemniki, do których możesz wyrzucić zużyte strzykawki, na przykład po insulinie, bandaże, plastry oraz przeterminowane leki.
Na stronie https://emka-sklep.com.pl/ możesz kupić jednorazowe środki higieny do obchodzenia się z odpadami medycznymi. Gabinety weterynaryjne również korzystają z utylizacji odpadów po zabiegach, dlatego przy okazji wizyty z pupilem możesz zapytać, czy przyjmują niebezpieczne i okołomedyczne śmieci, by przekazać je do unieszkodliwienia. Więcej na temat utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych możesz dowiedzieć się ze strony internetowej https://ekoemka.com.pl/.
Zdj. główne: Kinga Lopatin/unsplash.com