Artykuł sponsorowany
CNC, czyli Computerized Numerical Control – po polsku komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych – to układ sterowania, w które skład wchodzi mikrokomputer. Tę maszynę można dowolnie zaprogramować, dzięki czemu używając CNC jesteś w stanie osiągnąć niezwykłe efekty podczas obróbki materiałów.
Mówiąc o komputerowym sterowaniu urządzeń numerycznych, zazwyczaj ma się na myśli obróbkę materiałów za pomocą urządzeń takich jak: frezarki, elektrodrążarki lub tokarki CNC. Używanie tych maszyn, połączonych z układem sterowania w mikrokomputerze, pozwala na bardzo szybką i precyzyjną produkcję określonych części z danych materiałów (takich jak np. precyzyjna obróbka metali) – nawet, jeśli zaprojektowane elementy mają wyjątkowo skomplikowane kształty. Typowy proces takiej produkcji obejmuje trzy fazy, a CNC jest dopiero ostatnią z nich. Przed nią muszą wystąpić CAD, czyli projektowanie wspomagane komputerowo oraz CAM, czyli przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn.
Wyróżnia się kilka układów sterowania, które mogą odpowiedzieć na potrzeby różnych osób. Pierwszym z nich jest tak zwane sterowanie punktowe, w ramach którego toczenie CNC może odbywać się, kiedy tokarka jest ułożona w określonym położeniu względem obrabianego przedmiotu. Takie pozycjonowanie narzędzia umożliwia bardzo stabilną pracę. Drugim typem układu sterowania jest sterowanie odcinkowe, w ramach którego narzędzie ma zadany posuw. W ten sposób, poruszając się wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych, narzędzie może realizować szerszy zakres ruchów roboczych. Ostatnim rodzajem jest sterowanie kształtowe, nazywane również ciągłym. Podczas niego narzędzia mogą realizować dowolny ruch – po prostej, po krzywej, po łuku. Dzięki temu istnieje możliwość wykonania skomplikowanych figur i brył. W ostatnim typie sterowania wyróżnia się trzy podtypy: sterowanie kształtowe 2D, sterowanie kształtowe 2½D oraz sterowanie kształtowe 3D.
Aby obsługiwać CNC potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie komputerowe. Jeśli takiego nie posiadasz, możesz skorzystać z darmowego LinuxCNC, które umożliwi Ci kontrolowanie dowolnej maszyny za pomocą powszechnie dostępnych komputerów. Przeznaczeniem tego oprogramowania jest numeryczne sterowanie narzędziami roboczymi, takimi jak frezarki, tokarki, przecinarki plazmowe, maszyny do cięcia, roboty, routery i inne. LinuxCNC może kontrolować do 9 osi połączeń maszyny i posiada interaktywny ekran dostosowany do wykonywanych zadań. Warto wiedzieć, że oprogramowania LinuxCNC używa się głównie na platformach z rodziny architektur PC x86, ale istnieje możliwość pozyskania wersji na inne architektury.
Zdjęcie główne: pexels.com/Opt Lasers