Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Bezpieczeństwo w sieci jest rzeczą kluczową. Od momentu, gdy Internet stał się nieodzowną częścią życia człowieka, jego dane osobowe wraz z danymi finansowymi są przechowywane i przetwarzane w Internecie. Ponieważ jest to kwestia dotycząca wrażliwych treści, konieczna jest wzmożona czujność przed działalnością hakerów poprzez skuteczną ochronę urządzeń. Jedną z metod jest między innymi stosowanie silnych haseł, stosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa w sieci czy instalacja oprogramowania antywirusowego.
Wspomniane oprogramowanie ma na celu blokowanie tych złośliwych, po wcześniejszym ich wykryciu i usunięciu. Mowa tutaj o zagrożeniach jakimi są trojany, ransomware i inne wirusy. Działanie programów antywirusowych polega na przeglądzie, tak zwanym skanowaniu, plików by znaleźć potencjalnie szkodliwe dla sprzętu oprogramowanie. Następnie antywirus blokuje je zanim znacznie obciąży i uszkodzi urządzenie lub system. Bardzo ważną rolą programów antywirusowych jest ochrona użytkowników, by ich korzystanie z Internetu przebiegało w sposób bezpieczny.
Istnieje szeroki wybór w wyborze oprogramowania antywirusowego. Każdy użytkownik znajdzie dla siebie wygodne oprogramowanie, które będzie odpowiadało jego oczekiwaniom. Najbardziej popularne oprogramowania to przykładowo Kaspersky Anti-Virus, McAfee AntiVirus czy AVG Antivirus. Poza tymi programami, nie można nie wspomnieć o oprogramowaniu Norton AntiVirus, który może być znany nawet niezbyt zaawansowanym użytkownikom. Jak widać, obecne czasy oferują szeroki wybór, jednak przy wyborze odpowiadającego nam oprogramowania, warto zwrócić uwagę na dostawcę i pilnowanie aktualizacji. Dostawca musi być wiarygodny, bowiem oryginalne oprogramowanie oferuje realne bezpieczeństwo użytkowania. Jak każde oprogramowanie, czasem wprowadza dla użytkowników zmiany usprawniające jego działanie. Dlatego ważne jest regularne aktualizowanie swojego programu antywirusowego, by zainstalowany program był aktualny i umożliwiał korzystanie z wszystkich funkcji jakie oferuje. W przypadku wątpliwości, który program wybrać, można posłużyć się rankingami zawierającymi aktualne informacje dotyczących skuteczności wyżej wspomnianych programów.
Trojan jest jednym z najpopularniejszych złośliwych oprogramowań, które może stanowić potencjalne zagrożenie dla urządzenia. Zwykle przybiera postać znanego pliku lub aplikacji, by w taki sposób zmylić użytkownika i nie wzbudzić podejrzeń. To technika często stosowana przez hakerów, by uzyskać poufne informacje lub zainfekować sprzęt innym złośliwym oprogramowaniem. W takich przypadkach, posiadając oprogramowanie antywirusowe, trojan zostaje wykryty, a użytkownik powiadomiony o zagrożeniu.
Warto podkreślić, że trojan może także zainfekować urządzenia mobilne. Na szczęście istnieją również programy antywirusowe dedykowane dla urządzeń mobilnych, które zapewniają detekcję złośliwych oprogramowań co jest bardzo ważne zwłaszcza w dobie płatności mobilnych, gdzie przez telefon również mamy dostęp do konta bankowego. Choć poszukiwanie oprogramowania antywirusowego dla urządzeń mobilnych może wydawać się trudnym przedsięwzięciem, naprzeciw wychodzą popularne marki dla komputerów i laptopów, które udostępniają swoje oprogramowanie dla telefonów komórkowych.
Zagrożeń w sieci nie należy lekceważyć. Poza specjalnymi programami, coraz częściej można usłyszeć o stanowiskach takich jak Cybersecurity (bezpieczeństwo cybernetyczne). Zadaniem wspomnianej dziedziny jest ochrona systemów przed zagrożeniami z wykorzystaniem technologii informatycznej jak również przed atakami hakerskimi. Poza stosowaniem wspominanych już oprogramowań antywirusowych, Cybersecurity zajmuje się także organizowaniem specjalnych szkoleń oraz edukacją na temat bezpieczeństwa w sieci, a to tylko zalążek zakresu ich działań, bowiem tworzenie polityki bezpieczeństwa od podstaw oraz stosowanie zabezpieczeń sieciowych również leży w gestii Cybersecurity.
Szeregi branży IT coraz częściej zasilają także kobiety. Choć wydawać by się mogło, że jest to branża całkowicie zdominowana przez mężczyzn, statystyki firm takich jak McAfee czy Cybersecurity Ventures pokazują, że procent udziału kobiet w sektorze Cybersecurity wynosi ponad 10%. Od 2018 roku coraz więcej kobiet podejmuje pracę na stanowiskach powiązanych z techniką informatyczną, co może przyczynić się do wzrostu danych statystycznych na przyszłość. Jednak niezależnie od statystyk, cel jest jeden – zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego. W dobie niemalże ciągłego korzystania z sieci, szersze grono w zakresie bezpieczeństwa w Internecie niesie ze sobą bardziej optymistyczną przyszłość.
Fot.: rawpixel.com/pl.freepik.com