Aktualności

Jak poszerzać swoje kompetencje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poszerzać swoje kompetencje?

Artykuł sponsorowany

Konkurencja na rynku pracy jest ogromna. Firmy poszukują jak najlepszych kandydatów i często samo ukończenie studiów nie jest dla poszukujących pracy kartą przetargową. Uczelnie wyższe nie są już niedostępne i niemal każdy może pozwolić sobie na zdobycie dyplomu. Jak w takiej sytuacji wyróżnić się wśród innych?

Zdobywaj kompetencje twarde

Kompetencje twarde to umiejętności, które zdobyłeś dzięki nauce i doświadczeniu. Twoja edukacja, doświadczenie zawodowe i wszystkie kompetencje, które są mierzalne i dają się sprawdzić testem albo rozmową będą stanowić właśnie Twoje twarde mocne strony. Nie zawsze chodzi przy tym o dyplom ukończenia studiów – kompetencje twarde to również konkretne umiejętności, na przykład zdolność obsługi programów komputerowych, posiadanie prawa jazdy czy swobodne posługiwanie się językiem obcym. Również każda specjalistyczna wiedza, którą posiadasz, może stanowić kompetencje twarde. Jeśli zależy Ci na znalezieniu pracy, musisz dysponować jakimiś umiejętnościami z zakresu obowiązków, które będziesz wykonywać na danym stanowisku. Właśnie z tego powodu warto zdobywać kompetencje twarde – wyobraź sobie, gdzie chciałbyś pracować, a następnie zastanów się, jakie kursy i szkolenia są Ci potrzebne, by zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Szukaj ofert pracy w wielu miejscach, na przykład na aas.jobs i bądź otwarty na nowe możliwości.

Zdobywaj kompetencje miękkie

Inną kategorią umiejętności, które przydają się w pracy i świadczą o Twojej konkurencyjności są kompetencje miękkie. Należą do nich wszystkie niemierzalne zdolności, którymi możesz się pochwalić – na przykład odporność na stres, umiejętność pracy w grupie, zdolności liderskie, samodzielność, kreatywność czy umiejętności organizacyjne. Te wszystkie kompetencje są bardzo trudne do zmierzenia i rekruter nie może ocenić ich za pomocą testu. Mimo tego są one niezwykle ważne i nie należy bagatelizować ich znaczenia. Osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne często oceniają kompetencje miękkie kandydata na podstawie rozmowy twarzą w twarz, wykorzystując do tego mimikę, gesty i sposób wypowiedzi. Rozwój kompetencji miękkich jest bardzo ważny, zwłaszcza, jeśli zależy Ci na pracy z ludźmi i stanowiskach menedżerskich. Odwiedź exact.jobs, znajdź oferty, które Cię interesują i sprawdź, czego oczekują pracodawcy. To pomoże Ci wyznaczyć skuteczne kierunki działania.

Zdobywaj kompetencje menedżerskie

Jeśli jesteś zdecydowany na konkretne stanowisko i chcesz zostać menedżerem, musisz przygotować się na pracę nad swoimi kompetencjami. Menedżerowie powinni dysponować szeregiem umiejętności: zdolnością motywowania zespołu, rozwiniętą inteligencją emocjonalną czy chociażby potrafić organizować czas i pracę dla siebie i innych. Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem tego typu kompetencji, koniecznie odwiedź stronę: https://www.academyofbusiness.pl/kompetencje-menedzerskie/, która oferuje szereg szkoleń menedżerkich. Kursy pomogą Ci zdobyć odpowiednie umiejętności, rozbudują Twoją pewność siebie i pomogą Ci znaleźć wymarzoną pracę. Postaw na swój rozwój, bo to właśnie on pozwoli Ci zwiększyć Twoją konkurencyjność na rynku pracy!

Zdjęcie główne: pexels.com/Christina Morillo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*