TechnologiaUrządzenia i narzędzia

Rodzaje suwnic oraz ich zastosowania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rodzaje suwnic oraz ich zastosowania

Artykuł sponsorowany

W przemyśle wszystkie urządzenia cechują się specjalistyczną i ścisłą funkcjonalnością, która ma umożliwiać obróbkę, magazynowanie oraz transportowanie towarów w zorganizowany i bezpieczny sposób. Na rynku przemysłowym ugruntowaną pozycję mają przede wszystkim suwnice. Urządzenia te, głównie z uwagi na możliwość przemieszczania materiałów w obrębie danego przedsiębiorstwa, są w zasadzie niezbędne wszędzie tam, gdzie obróbce poddaje się duże i masywne przedmioty. Suwnice dzielą się na proste suwnice standardowe, znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu oraz suwnice specjalne (procesowe) zaprojektowane specjalnie do obsługi danego procesu produkcyjnego.

Czym jest suwnica?

Czym tak naprawdę są suwnice? Urządzenia te należące do dźwignic zbudowane są ze stalowego dźwigara (pomostu) przymocowanego do czołownic poruszających się po torze jezdnym. Wzdłuż dźwigara (dźwigarów) przemieszcza się wciągarka, co umożliwia przemieszczanie ładunków w pionie na żądaną wysokość oraz w poziomie w całym obszarze podtorza (zazwyczaj na całym obszarze nawy hali).

Na urządzeniu, które spełnia wszelkie przepisy, powinna znajdować się informacja na temat udźwigu, numer rejestracyjny nadany przez Urząd Dozoru Technicznego, a na zbloczu sam udźwig. 

Podział ze względu na konstrukcję

Suwnice różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim konstrukcją, która świadczy o ich zastosowaniu i przeznaczeniu.

  • Suwnice natorowe – w zasadzie najpopularniejsze suwnice, które realizują pracę na podtorzu zamocowanym do elementów konstrukcyjnych budynku lub zabudowy hali. Urządzenia te występują w wersji jednodźwigarowej lub dwudźwigarowej i różnią się udźwigiem oraz rozpiętością.
  • Suwnice bramowe – to inny rodzaj suwnic niż powyższe. Urządzenia zbudowane są z podpór połączonych dźwigarem i poruszają się po szynach zamocowanych na poziomie posadzki hali, dlatego też mogą być wykorzystywane zarówno w hali jak i na zewnątrz. Suwnice występują jako jednodźwigarowe oraz dwudźwigarowe.
  • Suwnice podwieszane – urządzenia te pracują na podtorzu, profili dwuteowych podwieszonych do stropu hal. Urządzenia mogą być jednodźwigarowe lub dwudźwigarowe, zazwyczaj o udźwigu do 10 ton. Suwnice o udźwigu do 2000 kg i rozpiętości do 10 m zaliczamy do suwnic lekkich. Urządzenia te wyposażone w elektryczną wciągarkę pracują na profilach dwuteowych podwieszonych do stropu hali lub do samonośnej konstrukcji wsporczej a ładunek może przesuwać ręcznie operator.
  • Suwnice wspornikowe – to suwnice, które różni od powyższych przede wszystkim niewielki udźwig maksymalny, nieosiągający zazwyczaj wartości wyższych niż 5000 kg. Również rozpiętość maksymalna nie jest zbyt duża i zawiera się z reguły w zakresie do 10 m. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się na liniach produkcyjnych jako udźwigowienie stanowiskowe, w których służą jako element ułatwiający i przyspieszający wykonanie poszczególnych prac.

Zastosowanie suwnic w przemyśle

Warto wiedzieć, że suwnice, głównie dzięki ich wysokiej użyteczności i wielu rodzajom, stanowią podstawowe wyposażenie większości przedsiębiorstw zajmujących się obróbką czy produkcją różnych urządzeń i przedmiotów. Sprawdzą się doskonale w każdej dziedzinie – między innymi w:

  • produkcji,
  • transporcie,
  • magazynach,
  • montażowniach,
  • zakładach przeładunkowych.

Podsumowanie

Aby wybrana suwnica była w stanie spełnić wszelkie oczekiwania nabywcy, powinna charakteryzować się głównie ponadprzeciętną jakością. Są to bowiem urządzenia, od których zależy możliwość przeprowadzenia konkretnych prac, a ich awarie potrafią być kosztowne nie tylko ze względu na samo usunięcie usterki, lecz także z powodu zatrzymania procesu produkcyjnego. W firmie Ciepela możesz uzyskać pełną i fachową obsługę swojego przedsiębiorstwa – projekt, montaż oraz przygotowanie kompleksowej dokumentacji urządzeń w celu rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. W Ciepela na przedsiębiorców czekają wyselekcjonowane suwnice w każdym typie – natorowe, bramowe, wspornikowe, lekkie z konstrukcją wsporczą.

Fot.: Kaboompics .com/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*