Rolnictwo

BHP w rolnictwie – co koniecznie musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
BHP w rolnictwie – co koniecznie musisz wiedzieć

Niestety każdego roku na wsiach dochodzi do dużej liczby niebezpiecznych zdarzeń. W trakcie wykonywania prac rolniczych każda osoba powinna zachować szczególną ostrożność.

Teoretycznie im większe gospodarstwo rolne, tym większe ryzyko wystąpienia wypadku. Wynika to m.in. z dużej liczby maszyn rolniczych, urządzeń, zagród, pomieszczeń gospodarczych i potencjalnie niebezpiecznych zwierząt. Każdy właściciel lub zarządca gospodarstwa powinien stale wykonywać lub zlecać prace prewencyjne, mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Prace transportowe i obsługa maszyn rolniczych

Jedną z najbardziej niebezpiecznych czynności wykonywanych w rolnictwie jest obsługa maszyn. Powodem tego stanu rzeczy są często pojazdy, które lata świetności mają już dawno za sobą. W wielu gospodarstwach rolnicy pracują na nowoczesnych traktorach i kombajnach, jednak duża liczba rolników w dalszym ciągu korzysta ze starego sprzętu. Dlaczego praca przy obsłudze maszyn i pojazdów jest niebezpieczna?

  • Pierwszym powodem jest znacznie utrudniona komunikacja. Niejednokrotnie w trakcie pracy maszyny hałas jest tak duży, że nie sposób ostrzec operatora o potencjalnym niebezpieczeństwie.
  • Kierowanie pojazdami rolniczymi i obsługa maszyn są często wykonywane przez osoby niedoświadczone. Zanim ktokolwiek zacznie tego typu pracę, powinien być przeszkolony i początkowo wykonywać swoje obowiązki pod okiem kogoś bardziej doświadczonego.
  • Niedopuszczalne jest kierowanie pojazdami przez osoby niepełnoletnie. Choć kampanie edukacyjne znacząco ograniczyły to zjawisko, to w dalszym ciągu zdarzają się takie sytuacje. Dzieci niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, które niesie ze sobą obsługa ciężkiego sprzętu, dlatego lekceważą zasady BHP.

Każdy właściciel lub zarządca gospodarstwa rolnego powinien wypełnić ankietę dostępną pod tym linkiem http://www.bhpwrolnictwie.pl/pdf/lkdzn.pdf. Można znaleźć w niej wiele ciekawych pytań, dotyczących zwłaszcza dzieci.

Prewencyjne działania przeciwpożarowe

Jedną z kluczowych kwestii w każdym, nawet niewielkim gospodarstwie rolnym jest ochrona przeciwpożarowa. Pomieszczenia gospodarcze często są zbudowane z drewna pokrytego lakierem. Jeżeli dodamy do tego dużą ilość suchego siana, to otrzymujemy niezwykle łatwopalne połączenie.

  • Absolutną podstawą są gaśnice znajdujące się w łatwo dostępnym miejscu. Dobrą praktyką jest wybieranie dużych gaśnic, które w przypadku wystąpienia pożaru są efektywniejsze niż ich mniejsze odpowiedniki. Gaśnice muszą znajdować się również w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta.
  • Często pomijaną kwestią są przewody elektryczne. Wszystkie obwody muszą być bezwzględnie zabezpieczone tak zwanymi wyłącznikami ochronnymi. Ponadto, każda skrzynka elektryczna powinna być zamknięta.

Przechowywanie niebezpiecznych substancji i narzędzi

W wielu gospodarstwach rolnych wykorzystuje się środki ochrony roślin, które mają na celu m.in. zwiększenie plonów. Należy przechowywać je w zamkniętym pomieszczeniu, do którego nie mają dostępu dzieci i zwierzęta. Nierzadko te substancje w dużym stężeniu są niebezpieczne.

  • Kolejną kwestią jest przechowywanie różnego rodzaju lekarstw dla zwierząt, środków czyszczących, a nawet smarów i olejów. Wszystkie te substancje stanowią realne zagrożenie, dlatego nie można ich trzymać w miejscach ogólnodostępnych.
  • Dzieci nie powinny mieć również dostępu do niebezpiecznych narzędzi, którymi stosunkowo łatwo zrobić sobie krzywdę.

Chemikalia są niebezpieczne zarówno dla skóry, jak i oczu. Niejednokrotnie wydzielają również duszące opary. W przypadku ich połknięcia mogą wywołać daleko idące konsekwencje zdrowotne.

Pierwsza pomoc w gospodarstwie rolnym

Każda osoba przebywająca na stałe lub okresowo w gospodarstwie rolnym powinna potrafić udzielić pierwszej pomocy. Dotyczy to również dzieci. Przede wszystkim każdy musi znać numer alarmowy 112 oraz nauczyć się krótkiego i rzetelnego przedstawienia niebezpiecznego zdarzenia. Takie rozmowy można kilkakrotnie przeprowadzić na próbę, dzięki czemu wszyscy będą wiedzieć, o co może zapytać pracownik dyspozytorni.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*